roku. Pochválila však kandidátov za pokrok a ubezpečila, že spoločne kráčajú pevne k splneniu stanoveného cieľa. Tým je uzavrieť rokovania na decembrovom summite v Kodani a prijať nových členov pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2004.
"Robíme pevný pokrok k splneniu nášho cieľa - uzavretiu prístupových rokovaní na summite v Kodani," vyhlásil po rokovaniach dánsky veľvyslanec pri EÚ Poul Christoffersen. Z 15 ostávajúcich kapitol, ktoré nesúvisia s rozpočtom, sa v pondelok a utorok podarilo s kandidátmi uzavrieť sedem. Ostávajúce mesiace však budú ťažké a pre dosiahnutie cieľa bude treba politické odhodlanie, veľkorysosť a vôľu prekonať prekážky, uviedol generálny riaditeľ Európskej komisie pre rozšírenie Eneko Landaburu.
Podľa jeho slov existuje niekoľko prekážok, ktoré môžu splnenie stanoveného cieľa ohroziť. V krátkom čase treba totiž vyriešiť niekoľko náročných problémov. S viacerými krajinami nebude ľahké uzavrieť ostávajúce tzv. nefinančné kapitoly, najmä hospodársku súťaž. Ľahká nebude ani dohoda členských štátov o finančnom balíku, ktorý ponúknu kandidátom. Ak nedosiahneme jednomyseľnosť, dôjde k oneskoreniu rozšírenia a môžeme zabudnúť na Kodaň, vyhlásil Landaburu. Treťou prekážkou môže byť referendum v Írsku o Zmluve z Nice, ktorej odmietnutie by malo nepriaznivé dôsledky na rozšírenie.
"Máme teda veľmi veľké ambície, veríme, že je možné ich naplniť, ale sú tu objektívne problémy...Preto treba byť realistom, ale s potrebným optimizmom," upozornil Landaburu. Podľa veľvyslanca Christoffersena treba síce byť realistom, ale mať odhodlanie stanovené ciele splniť. Ostávajú síce ťažké kapitoly, ale ani doteraz sa neuzatvárali len ľahké kapitoly. Doterajší priebeh rokovaní ukázal, že napriek ťažkostiam sa darí nachádzať dohodu aj v ťažkých oblastiach.
Prístupovými rokovaniami v pondelok a utorok sa podľa neho začala prvá etapa záverečnej fázy tohto procesu, v ktorej je cieľom zbaviť sa pred októbrovou hodnotiacou správou EK všetkých tzv. nefinančných kapitol. Sedem z nich sa podarilo vyriešiť: Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a Malta uzavreli regionálnu politiku, Estónsko energetiku, Poľsko spravodlivosť a vnútro a Maďarsko aj kultúru a audiovizuálnu politiku. Okrem krajín, ktoré majú šancu uzavrieť rokovania tento rok, dosiahli pokrok aj Bulharsko a Rumunsko. Sofia uzavrela colnú úniu, Bukurešť priemyselnú politiku.
Po prvom kole prístupových rokovaní počas dánskeho predsedníctva a poslednom pred letnou prestávkou je rebríček krajín podľa počtu uzavretých kapitol nasledovný: Cyprus 28, Estónsko 28, Litva 28, Slovinsko 28, Slovensko 27, Lotyšsko 27, Poľsko 26, Maďarsko 26, Česko 25, Malta 24, Bulharsko 21, Rumunsko 13.
Európska komisia si želá, aby sa na septembrových parlamentných voľbách na Slovensku zúčastnilo čo najviac ľudí a aby zvíťazili proeurópske a demokratické sily. V Bruseli to včera vyhlásil Eneko Landaburu.
"Sú dve veci, ktoré si želáme v prípade Slovenska: aby sa na voľbách zúčastnilo čo najviac ľudí, a aby vyhrali proeurópske a prodemokratické sily," uviedol Landaburu na tlačovej konferencii po prístupových rokovaniach s kandidátmi. Zdôraznil však, že je suverénnym právom krajiny rozhodnúť o svojej politickej budúcnosti.
Komisia podľa neho nemá žiadny osobitný plán pre prípad, že by v slovenských voľbách zvíťazila tá-ktorá strana. Očakáva výsledky volieb a na základe nich príjme potrebné iniciatívy. Cieľ uzavrieť prístupové rokovania na decembrovom summite v Kodani platí podľa Landaburua aj pre Slovensko. Septembrové voľby šéf direktoriátu pre rozšírenie nevymenoval medzi niekoľkými prekážkami, ktoré môžu splnenie tohto cieľa ohroziť, jeho vyjadrenia boli reakciou na novinársku otázku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.