Juhoafrické médiá sa vrátili k deportácii bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu na Slovensko.
Juhoafrické noviny Johannesburg Sunday Times a Business Day v príspevku reportérov Buddyho Naidu a Ronnieho Govendera poznamenávajú, že bývalý šéf SIS žil v Južnej Afrike nenápadným životom v luxusnom byte a po krajine cestoval pod cudzím menom.
Lexu zatkli v turistickom stredisku Umhlanga severne od Durbanu krátko po tom, čo sa osprchoval v luxusnom byte za mnoho miliónov randov. Rezidencia patrila jeho priateľke, 32-ročnej Češke Ingrid Gelmanovej.
Štyridsaťjedenročný Lexa, píšu reportéri Naida a Govender, sa nenápadne "prešmykol" do Južnej Afriky v roku 2000. Predtým ho prepustili z väzby pre zdravotné dôvody. Juhoafrickí novinári rekapitulujú obvinenia proti Lexovi, jeho deportáciu z Durbanu na Slovensko, ako aj vyhlásenie Lexovho obhajcu Juraja Trokana.
Podľa Trokana juhoafrická i slovenská vláda porušili medzinárodné právo a ľudské práva jeho klienta. Denníky poznamenávajú, že Lexu deportovali pod eskortou cez Švajčiarsko napriek tomu, že vyšší pretórijský súd predtým vyhovel Lexovým juhoafrickým právnym zástupcom a vydal "interdikt", ktorý mal bývalému riaditeľovi SIS, hľadanému Interpolom, zabrániť opustiť Juhoafrickú republiku. Juhoafrický právnik Ivana Lexu Andrew Johnson povedal, že deportácia Lexu ho šokovala.
"Je to výsmech práva," citujú reportéri Johnsona. "Naše úrady konali v rozpore s ústavou a bez rešpektovania základných ľudských práv. Šokuje ma, že polícia tak otvorene nerešpektovala nariadenie sudcu," tvrdí Johnson.
Pri zásahu juhoafrickej polície Lexa najskôr svoju totožnosť poprel, zdôrazňuje denník Johannesburg Sunday Times. Rozhodol sa však s juhoafrickou políciou spolupracovať, keď Ingrid Gelmanovej, majiteľke luxusnej hosťovskej rezidencie, v ktorej našli Lexu, pohrozili, že ju za ukrývanie utečenca pred zákonom vezmú do väzby.
Gelmanová, ktorá zhodou okolností prišla do Juhoafrickej republiky takisto pred dvoma rokmi ako 41-ročný Ivan Lexa, najskôr polícii poprela, že sa Lexa nachádza v jej rezidencii.
"Bol naozaj veľmi prekvapený, keď sme v to nedeľné popoludnie do Umhlanga Rocks vtrhli," citujú novinári juhoafrického policajného inšpektora Mukesha Pandayho. "Vzhľadom na to, ako sme boli oblečení, pôvodne vôbec nechcel veriť, že sme policajti," dodal. Podľa jeho slov Ivan Lexa nemal pri sebe cestovné dokumenty. Zatkli ho za nelegálny pobyt v Juhoafrickej republike.
Lexov tichý pobyt v JAR je zatiaľ zahalený rúškom tajomstva. Číta sa o ňom, ako keby to bol román Fredericka Forsytha, píšu Johannesburg Sunday Times. Ivan Lexa v Durbane nevlastnil automobil. Kdekoľvek išiel, objednal si taxík. "Super opatrný špión" sa v ostatných troch mesiacoch ubytoval v luxusnom byte na durbanskej pláži. Za všetko platil v hotovosti. Spolu s bližšie neidentifikovaným mužom si prenajali byt za 9 000 randov mesačne. Pod zmluvu sa podpísal ako Mr. James. Okrem toho si zmenil vzhľad, schudol a vôbec sa nepodobal na tučného bradatého majstra špiónov, ako vyzeral dakedy. Zulejcha Karim, muž, ktorý prenajal Lexovi byt, charakterizoval svojho nájomníka ako "zdvorilého, dobre vyzerajúceho šarmantného muža". Zatkli ho na anonymné udanie. Juhoafrická polícia ho potom vydala do rúk Interpolu a potom ho už deportovali.
Slovenské úradné miesta predpokladajú, že s pomocou ruskej mafie Lexa najskôr utiekol do Talianska a pred dvoma rokmi prešiel do Juhoafrickej republiky, tvrdia Johannesburg Sunday Times.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.