spoločnosti Sipox Holding čelí spoločne s dvoma synmi obvineniu z trestného činu poškodzovania veriteľa. Obvinení sú podozriví, že obchodnou transakciou zmarili uspokojenie pohľadávok za viac ako 400 miliónov Sk, ktoré si uplatňoval Fond národného majetku voči akciovej spoločnosti Sipox Holding. Obvineným v prípade uznania viny pred súdom hrozí trest od dvoch do ôsmich rokov.
Podľa zistení vyšetrovateľa Jozef M. mladší a Erik M. písomne splnomocnili na dobu neurčitú svojho otca Jozefa M. na zastupovanie spoločnosti vo všetkých veciach. Na základe tejto plnej moci prezident spoločnosti odovzdal v decembri 1998 nepeňažný majetok Sipoxu Holding v hodnote viac ako 426 miliónov korún spoločnosti s. r. o. Istrokommerz ako nepeňažný vklad na zvýšenie základného imania. Týmto údajne zmarili uspokojenie pohľadávok FNM.
Vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania Bratislava 1., ktorý začal trestne stíhať predstaviteľov Sipoxu Holding sa nebude vyjadrovať k otázkam súvisiacim s ďalším postupom voči obvineným. Odmietol sa tiež vyjadriť k otázkam, či polícia pripravuje návrh na vzatie Jozefa M. staršieho, ktorý spoločne so synom Erikom v týchto dňoch dovolenkuje v Afrike, do väzby, prípadne blokáciu jeho osoby na hraničných priechodoch.
Obvinenie predstaviteľov vedenia spoločnosti Sipox Holding zo strany slovenských vyšetrovateľov za marenie vyrovnania ich podlžností voči FNM v objeme presahujúcom 400 miliónov Sk by malo súvisieť s privatizáciou spoločnosti VAB Bánovce nad Bebravou, uskutočnenou fondom ešte v roku 1993.
Podľa hovorkyne FNM Tatjany Lesajovej spoločnosť VAB Bánovce nad Bebravou odkúpila od FNM firma Sipox, s.r.o. ešte v roku 1993. Z dohodnutej kúpnej ceny vo výške 260 miliónov Sk Sipox uhradil iba prvú 26-miliónovú splátku. Okrem neuhradených 234 miliónov Sk z kúpnej ceny však dlh voči fondu do súčasnej doby narástol na úrokoch ešte o ďalších zhruba 500 miliónov Sk. Všetky snahy fondu o vymáhanie vzniknutého dlhu boli podľa Lesajovej neúspešné a tak bola celá vec posunutá súdom. Aktuálne by tento dlh Sipoxu voči FNM mal byť prevedený na firmu SPX Trading, ktorá je v likvidácii.
Jozef Majský mladší pre TASR označil informáciu o začatí trestného stíhania svojej osoby, svojho otca a brata za účelovú záležitosť "vytiahnutú vo volebnej kampani". Majský junior zdôraznil, že si nie je vedomý spáchania žiadneho trestného činu. Ani jemu, ani otcovi či bratovi zatiaľ nedoručili žiadne obvinenie či inú obsielku od vyšetrovateľa. V prípade, že sa informácie o obvinení zakladajú na pravde, Majskí podajú po doručení uznesenia o začatí trestného stíhania voči nemu sťažnosť. Podľa dostupných informácií Jozef M. starší by sa mal na Slovensko vrátiť až koncom augusta.
Sipox Holding, do ktorého patrí široká paleta viac ako 30 spoločností podnikajúcich v oblasti obchodu, strojárstva, stavebníctva, výroby odevov, cestovného ruchu či médií, mal vlani podľa dávnejších vyjadrení jeho prezidenta Jozefa M. vyprodukovať celkový obrat v objeme asi 15 miliárd Sk a jeho zisk mal činiť niekoľko sto miliónov korún. Spoločnosti skupiny Sipox podľa jeho prezidenta k záveru vlaňajšieho roku zamestnávali na Slovensku zhruba 10 000 ľudí a v susednej Českej republike to bolo ďalších asi 3500 pracovníkov. Základné imanie Sipox Holding podľa informácií z Obchodného registra bolo len nedávno, 1. júla tohto roku navýšené na 1,348 miliardy Sk. K nosným podnikom Sipoxu patria najmä automobilky Tatra Sipox, a. s., Bánovce nad Bebravou či česká Škoda Mníchovo Hradiště vyrábajúca nákladné automobily Liaz, ktorú podnikateľ Jozef M. získal len k záveru vlaňajšie roka v dražbe za celkovo 50 miliónov Kč. Niektoré médiá však už priniesli informácie, že tento český podnik má naďalej problémy a Sipox sa pravdepodobne bude snažiť o jeho opätovný odpredaj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.