ročníka tejto akcie je bratislavský Dom zahraničných Slovákov, ktorý tu združil ľudí z Rumunska, Juhoslávie, Ukrajiny i Čiech. Mladí ľudia využívajú čas na prácu v betliarskom parku a na spoznávanie okolitých prírodných, kultúrnych i historických pamiatok.
"Ja som sa sem dostal cez Maticu slovenskú. Neviem, do ktorého kúta Slovenska siahajú korene našej rodiny. V Juhoslávii žije možno už aj štvrtá generácia. Som si však istý, že som pôvodom Slovák. Prišiel som sem s kamarátom a veľmi sa mi páči slovenská príroda i pamiatky," povedal Rastislav Mikuš z juhoslovanského mesta Šid, kde pracuje v miestnom rádiu. Hoci o svojom pôvode takmer nič nevedel, spozornel pri našom upozornení, že jeho priezvisko je pomerne frekventované aj v Gemeri. "Skúsim si pozisťovať, či nepochádzame práve odtiaľto". Kolektív priateľských a veselých ľudí sa stmelil takmer okamžite. "Hoci sme z rôznych krajín, spája nás humor a fakt, že sme vlastne Slováci," usúdil 16-ročný Róbert Alexander Kmeť z Rumunska.
Zocelená partia pracuje na udržiavaní parku a jeho okolia. "Vytrhávame burinu, striháme okrasné kríky a vykonávame aj iné menšie práce," uviedol R. Mikuš. Pred príchodom vedel len toľko, že idú niekam na Slovensku ku kaštieľu. Spokojnosť vyjadril tak s ubytovaním a prostredím, ako aj so stravou v areáli kaštieľa. Na adresu podmienok pre turistiku v tak atraktívnom prostredí podotkol, že "sú dobré. My doma sme trochu zaostali vzhľadom na vojnovú situáciu. Vy ste tu nemali vojny. My sme mali na bývalom území Juhoslávie štyri".
Priame korene na Slovensku má Ľuboš Matásek z Čiech. V Košiciach trávi každoročne prázdniny u svojej starej mamy. Hoci je v tábore zahraničných Slovákov prvý raz, Betliar a jeho okolie je mu na rozdiel od ostatných známe z predchádzajúcich výletov. Všetci prekvapili perfektnou slovenčinou. "Ja som čistý Slovák. doma rozprávame po slovensky a chodím do slovenskej školy. Bývam v meste, v ktorom má väčšina obyvateľov pôvod na Slovensku. O tábore som sa dozvedel o svojej bývalej triednej učiteľky, ktorá mi ho odporučila," uviedol R. Kmeť z Rumunska so slovenskou národnosťou. "Naša rodina býva v Rumunsku už asi sto rokov. Viem, to, lebo som to zisťoval. Zabudol som však, z ktorej časti Slovenska vlastne pochádzame. Jeden Kmeť z našej rodiny bol napríklad generálom za Rakúsko-Uhorska".
Všetci oslovení sa zhodli na tom, že tábor je vynikajúca vec na zoznámenie aj oddych. Niektorí nevylúčili možnosť, že by sa do krajiny svojho pôvodu v budúcnosti dokonca presťahovali. Predtým však túžia cestovať a spoznávať aj odľahlejšie kúty štátu, z ktorého pochádzajú ich predkovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.