Kežmarok, štedrý darca a otec myšlienky "Kežmarskej historickej cesty", na margo svojho projektu, ktorý "dozrel" do svojej finálnej etapy po siedmich rokoch.
Od včera poludnia sú teda na čelných fasádach dvanástich historických dominánt mesta osadené decentné informačné tabule, ktoré stručne poinformujú návštevníkov mesta o charaktere a histórii daného objektu. Samozrejme, nielen v slovenskom jazyku, ale aj v angličtine a nemčine, ktorá je materinskou rečou Oskara Marczyho.
Kežmarský rodák, žijúci v súčasnosti v nemeckom Schönaichu, do spomínaného projektu investoval okrem vlastných zdrojov vo výške presahujúcej 120-tisíc korún, aj množstvo času a energie. Úspešná realizácia zámeru preto hreje o to viac. A to nielen otca myšlienky, ale i predstaviteľov mesta Kežmarok a Karpatskonemeckého spolku na Slovensku, ktorí k úspešnej realizácii prispeli rovnako nezanedbateľným dielom. "Myšlienka historickej cesty bola poznačená množstvom 'štrapácií' a komplikácií. Boli i také momenty, kedy sa nám zdala utópiou. O to viac nás teší, že dnes tento projekt spúšťame do života spolu s jeho iniciátorom, ktorému želám, aby aspoň do svojej storočnice každý rok absolvoval aspoň jeden okruh po všetkých dvanástich objektoch historickej cesty," zaprial včera O. Marczymu kežmarský primátor František Grohola.
Projekt Historickej cesty mal tri etapy. V prvej z nich venoval kežmarský rodák, ktorý je predsedom krajanskej organizácie Karpatských Nemcov so slovenskými koreňmi, mestu tri tisíc mariek, za ktoré boli v centre postavené informačné tabule sprevádzajúce turistov po historickej ceste mestom. V druhej etape prispel na vytlačenie brožúrky o meste v nemeckom jazyku, zisk z predaja ktorej by mal neskôr pokryť aj tlač ďalších jazykových mutácií. Včerajším odhalením tabúľ na dvanástich historických objektoch mesta došlo k definitívnej realizácii posledne - tretej etapy .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.