mesiacov a tentoraz pripravilo pre domácich a turistov možnosť pozrieť si tvorbu sochárskej rodiny Grossovcov.
"V dejinách existujú určité časové medzery, čo zvlášť platí pre oblasť umenia sedemnásteho storočia. Medzi tvorcov tohto barokom poznačeného obdobia patria otec a syn Grossovci zo Spišskej Soboty, ktorých umelecké diela prezentuje v súčasnosti spišské múzeum v malej výstavnej sieni levočskej radnice. Monografickú výstavu spomínanej sochárskej rodiny sme pre záujemcov pripravili v spolupráci so Slovenskou národnou galériou v Bratislave," priblížila tematiku letnej výstavy riaditeľka Slovenského národného múzea - Spišského múzea v Levoči PhDr. Mária Novotná. Pri jej príprave vychádzali organizátori z výsledkov dizertačného výskumu Kataríny Chmelinovej, ktorá je zároveň autorkou sprievodného katalógu výstavy.
Na plošnom materiály ponúka múzeum návštevníkom dokumentovanú genealógiu Grossovcov, listiny obsahujúce reštaurátorský proces reliéfu Poslednej večere zo zbierok Slovenskej národnej galérie v Bratislave, "ktorý je zároveň sprístupnený verejnosti v originálnom prevedení. Výstava zastáva priekopnícku úlohu v tom zmysle, že signalizuje prvý pokus o monografiu sochárskej rodiny z obdobia raného baroka," uviedla PhDr. M. Novotná. Vystavené fotografie zároveň zadokumentúvajú najzákladnejšie motívy Pavla Grossa staršieho, jeho syna a ich charakteristické znaky. "Tvorba Pavla Grossa staršieho je poznačená používaním takzvaného ušnicového ornamentu, ktorý vychádza z tvaru ľudského ucha. Doň akoby vkladal okrúhle, hrach pripomínajúce bobule. Využíval aj motív prasknutého hrachového struku spolu s plodmi. Syn kládol dôraz na motív rozvilín a akantu. Medzi najviac charakterizujúce diela, vystihujúce jeho tvorbu, patrí epitaf, ktorý doteraz obohacuje kostol v Spišskej Sobote. Tento maľovaný, rodinný epitaf vznikol po smrti Pavla Grossa staršieho," priblížila charakteristické črty otca a syna Grossovcov riaditeľka levočského múzea.
Ako uviedla, Slovenské národné múzeum - Spišské múzeum v Levoči zaujalo prvenstvo v záujme o hlbšie spracovanie tvorby spišskosobotskej rodiny vôbec. Napriek rozsiahlemu archívnemu výskumu sa však doteraz nepodarilo zistiť rodisko Pavla Grossa staršieho. "Traduje sa, aj keď žiadne archívne zdroje to zatiaľ nepotvrdili, že práve u Pavla Grossa staršieho získaval sochársku zručnosť neskôr veľmi významný barokový sochár - autor výzdoby Karlovho mosta v Prahe," načrela v závere do detailov umelecky zdatnej rodiny PhDr. M. Novotná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.