dokonca vyhrážali, že nám zoberú dosky, ak nás ešte raz uvidia v meste," povedal nám 15-ročný tínejdžer pred najvyššou administratívnou budovou v Spišskej Novej Vsi. Na otázku, či sa neobáva o svoju bezpečnosť, sa nás filozoficky pýta: "Čo je dnes bezpečné? Strach máme iba z policajtov, nevieme, spoza ktorého roku sa vynoria."
Módna vlna skejtbordu oslovila, podobne ako v ostatných slovenských mestách, aj nemálo Novovešťanov mladšej vekovej skupiny. V tomto prípade problémom však je, že mladí ľudia svoj koníček praktizujú na miestach, ktoré sa výslovne na to nehodia. "Priestranstvo pred komunálnou bankou, obchodným domom Jednota a budovou, ktorú Novovešťania poznajú ako AB, to sú plochy odkiaľ najčastejšie vykazujeme mladých ľudí so skejtbordovými doskami," vymenoval náčelník Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Ing. Ján Prostejovský. Dôvodom k tomuto policajnému kroku je, ako ďalej dodal J. Prostejovský, praktizovanie tohto druhu športu na lavičkách, fontánach a kvetináčoch a následne ničenie týchto architektonických prvkov. "Typickým výsledkom ich konania sú napríklad zničené schody pred komunálnou bankou," upresnil náčelník spišskonovoveskej mestskej polície.
Problematická situácia nastáva, keď mladí skejtbordisti svoj koníček praktizujú na chodníkoch, čím ohrozujú ostatných chodcov. "V tomto prípade môžeme zakročiť iba vtedy, ak skejtbordisti prekročujú rýchlosť schôdze. Tak totiž znie zákon," popísal J. Prostejovský.
Kameňom úrazu v príbehu o spišskonovoveských skejtbordistoch je teda plocha, kde by sa títo mladí ľudia mohli oficiálne venovať svojmu koníčku. Miesto tohto druhu však nie je v metropole Spiša prvýkrát skloňovaný pojem. Približne pred dvoma rokmi totiž v priestoroch spišskonovoveského futbalového ihriska bola k dispozícií skejtbordistom takzvaná U rampa.
Rampa nebola našim majetkom, prevádzkovalo je miestne občianske združenie Pomoc všetkým. Kvôli bezpečnosti sme ju však museli demontovať. Jej používanie nebolo v žiadnom prípade organizované, porušovali sa bezpečnostné predpisy, dokonca tam došlo k trom úrazom," vysvetlil riaditeľ Správy telovýchovných a energetických zariadení v Spišskej Novej Vsi (STEZ) Ján Magdoško. Ako ďalej dodal, dôvodom prečo je v súčasnosti rampa mimo prevádzky sú aj sťažnosti obyvateľov zo susedného sídliska. "Pokiaľ bola rampa v našom objekte, boli sme zodpovední aj za mladých ľudí, ktorí tam prichádzali kvôli skejtbordu. Naša organizácia však nemala možnosť vyčleniť na stráženie a zabezpečovanie poriadku pracovníka," dodal J. Magdoško.
Návrh STEZ-u v tomto prípade znie, umiestniť rampu na miestnom dopravnom detskom ihrisku. "Boli by sme ochotní umiestniť ju tam na vlastné náklady. Určite existuje možnosť vybudovať na tomto mieste skejtpark, všetko je však záležitosťou správnej organizácie," povedal svoj názor J. Magdoško.
Podľa informácií z Mestského úradu z oddelenia územného plánovania v Spišskej Novej Vsi, mesto momentálne neplánuje budovanie nových skejbordových plôch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.