dlh, ktorý vznikol, keď Sipox od fondu kúpil akcie firmy VAB Bánovce nad Bebravou.
Fond národného majetku tvrdí, že už predaj bánovskej automobilky VAB Sipoxu bol pre štát nevýhodný. Obchod, ktorý vyústil do obvinenia Jozefa Majského a jeho synov, vytváral podľa fondu priestor na poškodzovanie štátu. "Zmluva so Sipoxom z roku 1993 o odkúpení podniku VAB bola postavená dosť neštandardne," povedala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Sipox totiž podľa zmluvy mohol vrátiť kúpené akcie späť fondu, napríklad ak by za ne prestal platiť fondu dohodnuté splátky. Sipox zaplatil len prvú splátku a potom sa pokúsil vrátiť akcie VAB späť štátu. Podstatou sporu dnes je, či fond bol, alebo nebol povinný prijať ich.
Fond totiž akcie naspäť nechcel. Tvrdil, že vo firme VAB došlo k viacerým operáciám, ktoré znížili hodnotu jej majetku a tým aj cenu akcií. Právnici fondu zastávajú názor, že Sipox síce mohol akcie vrátiť, ale fond ich nemusel prijať.
Opačné stanovisko včera zverejnil za Sipox Jozef Majský. "Aj ten, kto nerobí vobchode, vie, že v prípade nezaplatenia môže ktorákoľvek strana odstúpiť od zmluvy tak ako v desiatkach iných prípadov," vyhlásil.
Sipox Holding tvrdí, že rok po podpise zmluvy s fondom sa objavili akcie VAB na trhu za 20 percent ceny, za ktorú ich predával fond. Sipox ich kúpil, zabezpečil si tak vo firme majoritu, o akcie od fondu stratil záujem a podujal sa ich vrátiť.
"Ak by sme ich prijali, poškodili by sme štát. Akcie nemali žiadnu cenu," oponuje Lesajová. Dôkazom, že stanovisko Sipoxu vôbec nie je jednoznačné, je podľa nej to, že spor, ktorý sa vedie už od roku 1998, zatiaľ fond neprehral.
Autor: jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.