postup pri selekcii 463 žiadateľov bol "mišungom" vyvolávajúcim pochybnosti o korektnosti predvýberu, ktorý pre členov komisie spracoval sociálny referát.
"Asi som sedel v inej komisii. Priebeh zasadnutia bol živý, padali rôzne názory, každý člen mal k dispozícii všetky relevantné podklady, ak chcel, mohol nahliadnuť do spisov. Neberiem ani umelo vyvolaný problém poslancom Boritášom v súvislosti s podmienkami, ktoré stanovilo mesto pre nájomcov na Čechovovú ulicu. Mesto stanovením svojich podmienok nezmenilo podmienky definované v smernici ministerstva výstavby, len ich spresnilo," tvrdí námestník Filas.
Obhajuje aj prácu sociálneho referátu na čele s jeho vedúcou Gabrielou Harčárovou.
"Chcem vyzdvihnúť vyše ročnú prácu sociálneho referátu, veľmi seriózne spracovaný zoznam 63 možných nájomcov, ktorých vyselektovali zo 463 žiadostí."
Námestník primátora je pripravený predložiť výsledky komisie primátorovi - vyžrebovaných nájomcov z vyselektovaného zoznamu a v prípade odobrenia Zdenkom Trebuľom oznámiť šťastlivcom, že s nimi bude podpísaná nájomná zmluva na dobu troch rokoch s možnosťou predĺženia.
"Ak primátor nebude výsledky akceptovať, som pripravený na zvolanie komisie a budem trvať na tom, aby sme si spoločne prešli všetkých 463 žiadostí."
Na margo kritiky poslanca Viktora Jeníka, že sa sociálnosť z výberu vytratila, námestník Filas zareagoval:
"Sú to byty moderné, pekné, niekto by povedal, že nadštandardné. Boli postavené za výhodných podmienok, keď mesto dostalo na polovicu stavby nenávratnú dotáciu a na druhú výhodný dlhodobý úver. Nie sú to byty určené pre najnižšie príjmové vrstvy, ktoré evidujeme na sociálnom referáte. Nájomné je ekonomické a presne vychádza z nákladov na výstavbu, za trojizbový byt je jeho výška 5091 Sk, za dvojizbový 3710 Sk plus ďalšie poplatky za služby spojené s bývaním. Nemôžu tam ísť bývať ľudia, ktorých príjmy by nestačili na zaplatenie bytu a stali by sa tak neplatičmi," vysvetlil Filas.
"Bytový podnik mesta Košice má 150 miliónov nedoplatkov. Ako hlavný kontrolór rozhodne nesúhlasim s tým, aby sa tento pilotný dom stal domom neplatičov. Práve naopak, chceme, aby sa stal vzorom pre ďalšiu výstavbu, aby sa ľudia nebáli, nepísali petície, aby pochopili, že ide o normálne nájomné byty pre mladé, začínajúce rodiny, ktoré majú adekvátny príjem na zaplatenie nájomného, ale nemajú prostriedky na kúpu nového bytu. Preto bola základnou podmienkou skutočnosť, či má rodina žiadateľa o byt minimálne 13 tisícový príjem," doplnil námestníka hlavný kontrolór mesta Ondrej Bernát.
Poslanec Martin Boritáš, člen komisie, včera poslal primátorovi Zdenkovi Trebuľovi list, v ktorom ho žiada o prehodnotenie výberu, keďže nie je jasné, podľa ktorých kritérií sa vlastne riadil sociálny referát. Jeho vedúca Gabriela Harčárová zodpovedá za spravodlivý a správny výber všetkých žiadateľov, ktoré formálne spĺňajú kritéria.
"Tu je však problém, pretože členovia komisie dostali podmienky mesta, ktoré neboli schválené v zastupiteľstve. Podľa nich sa nemôže nájomníkom bytu stať neúplná rodina s deťmi, ale iba úplná usporiadaná rodina s deťmi, pričom minimálne jeden z manželov musí mať pod 35 rokov. Naopak, v smernici ministerstva výstavby, ktoré poskytlo mestu dotáciu, sa uvádza, že bývať v takto postavenom dome môže neúplná rodina s dvoma a viac deťmi, pričom veková hranica nie je obmedzená. Nie je teda jasné, na základe čoho sa urobil výber a preto by som nebol rád, keby mesto malo zbytočné problémy s nesprávnym a neregulérnym výberom," hovorí Boritáš.
Vo vyselektovanom zozname uchádzačov, ktorý má Korzár k dispozícii, je totiž viacero zaujímavých vecí. Kým iné rozvedené ženy boli z Čechovovej vylúčené, jedna -jediná na poste riaditeľky a ceste do parlamentu, nesplňajúca ani podmienku ministerstva dve a viac detí s vekom nad 35, bola v zozname zaradená a sociálnym referátom dokonca doporučovaná. Kým iní starší manželia s dospelými deťmi sa o byty na Čechovovej ulici uchádzať nesmeli, dvaja päťdesiatnici so slobodnou dospelou dcérou boli do zoznamu nielenže zaradení, ale aj doporučovaní.
Nielen tieto skutočnosti spochybňujú proces výberu záujemcov do užšieho kola, ktorý realizovali magistrátski úradníci. Napriek tomu námestník Filas prácu sociálneho oddelenia vyzdvihol.
Zaujímavé je aj zistenie, že kým v niektorých prípadoch sociálne pracovníčky v kolonke vysvetlivky uvádzajú presný počet izieb a osôb, v ktorých v súčasnosti záujemcovia bývajú, v niektorých prípadoch - napríklad u tej riaditeľky - sa nedozviete, koľkože to izbový byt obýva v súčasnosti so svojou matkou, alebo sa len dočítate, že ten a ten uchádzač býva u rodičov. Ale či v rodinnom dome, alebo v akom veľkom byte, to sa už z toho "precízneho" zoznamu, na ktorom sa pracovalo vyše roka, nedozviete. Naviac členovi komisie a dokonca aj kontrolórovi bola sociálnou pracovníčkou dodaná stará smernica, ktorá bola medzitým novelizovaná.
"Uznávam, že boli takíto žiadatelia v zozname, no na druhej strane treba povedať, že ich komisia vylúčila. Napriek tomu preverím všetkých 463 žiadostí, ktoré došli na Čechovovú, aby sa zistilo, či tie, ktoré boli z hry vylúčené, vylúčili oprávnene. Písomnú správu predložím komisii," informoval nás včera hlavný kontrolór Ondrej Bernát.
Prizrieť by sa mal aj na žiadosť rodiny Mareka Chovanca (26), ktorý ju má na magistráte podanú dva roky. V tom čase bol ešte nezamestnaný, ale teraz už päť mesiacov pracuje ako vodič v DPMK a jeho príjem spolu s manželkinou materskou by postačoval na uhradenie dvojizbového bytu a živobytie. Spolu s trojročným synčekom bývajú u svokry s ďalšími dvoma súrodencami.
Ako nám povedal, manželka včera volala na sociálne, ale tam jej bolo povedané, že by nezvládli platiť 8 tisíc korún nájomné za dvojizbový byt. "Prečítal som si Korzár a zistil, že nehovorili pravdu a za dvojizbový by sme platili okolo päť tisíc, čo nie je problém. Veď už sme rozhodnutí aj pre podnájom, aby sme mohli slušne žiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.