Korzár logo Korzár

Vajatali hory, porodili myš - ajhľa to je ale novinka!

Nebyť toho, že ide o vážnu vec, človek by sa nasmial do popuku. Michalovská Regionálna veterinárna a potravinová správa zakázala koncom júna

konzumáciu rýb zo Zemplínskej šíravy, pretože Štátny veterinárny ústav v Košiciach zistil vo vzorkách rýb ulovených v tejto vodnej nádrži vysokú koncentráciu polychlórovaných bifenylov(PCB).

Ajhľa, novina! Hoci veterinárom nemožno uprieť dobrý úmysel chrániť zdravie občanov, otázka znie, kde boli so svojimi analýzami doteraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veď o tom, že ryby v Šírave sú kontaminované PCB už niekoľko rokov čvirikajú aj vrabce, ale aby sme nezostali iba pri vtákoch. Prinajmenšom rok a pol je na svete súhrnná správa projektu "Zaťaženie životného prostredia a ľudskej populácie v oblasti kontaminovanej PCB", ktorý v rokoch 1997-1998 realizoval Ústav preventívnej klinickej medicíny (ÚPKM) v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte vlani na jar, vedúci riešiteľ projektu a vedúci Národného referenčného centra pre dioxíny a príbuzné zlúčeniny ÚPKM Ing. Anton Kočan, pre náš denník uviedol:" Výsledky monitorovacích projektov, ktoré sme v minulých rokoch robili v okresoch Michalovce a Stropkov, pričom Stropkov bol vybraný ako porovnateľný hlavne z hľadiska životného prostredia, hovoria v neprospech Michaloviec. Napríklad sediment v Laborci a v Zemplínskej Šírave obsahoval PCB v hladinách sto až tisíckrát vyšších než sediment z kontrolovanej oblasti rieky Ondava a vodnej nádrže Domaša. Ryby ulovené vo vodách Šíravy a Laborca obsahovali v porovnaní s rybami z Domaše a Ondavy v priemere 100 a viacnásobne vyššie hladiny PCB."

Na základe týchto zistení ÚPKM upozornil rybárov z povodia Laborca prostredníctvom ich rybárskeho združenia, aby sa vyvarovali konzumácie rýb z Laborca a Šíravy.

SkryťVypnúť reklamu

Pri vybavovaní tohtoročných rybárskych lístkov o tejto skutočnosti boli informovaní už všetci rybári na Slovensku.

Okrem toho, prvého marca minulého roka odštartovali v ÚPKM projekt financovaný Európskou komisiou, ktorého cieľom je zhodnotiť zdravotné riziko ľudí, ktorí sú dlhodobo vystavení nízkym dávkam polychlórovaných bifenylov a ďalším organochlórovým zlúčeninám. Spojenie "vystavení dlhodobo nízkym dávkam" nie je omylom, ale kopíruje fakt, že PCB sú environmentálne stabilné chemické zlúčeniny s veľmi dlhým časom rozkladu, čiže životné prostredie a človeka kontaminujú ešte dlho potom ako zmiznú z výrobného programu chemickej fabriky.

V rámci projektu v priebehu troch rokov vyšetria 2 400 ľudí, z nich 400 detí, žijúcich v oblastiach Slovenska najviac znečistených PCB. Keďže takouto oblasťou je predovšetkým región okresu Michalovce, gro experimentu prebieha práve tu.

SkryťVypnúť reklamu

"V priebehu roka sme odobrali vzorky krvi a ďalšieho biologického materiálu, v súčasnosti robíme ich analýzy," informoval nás včera Ing. Anton Kočan.

Veľký objav veterinárov má teda hodne dlhú bradu a krik, ktorý odštartoval je iba búrkou, s prepáčením, v šerblíku. Veľmi flagrantne takúto situáciu v jednej svojej eseji pomenoval Vladimír Mináč. Vraj "vajatali hory, porodili myš".

Prevádzkovatelia rekreačných zariadení na Zemplínskej Šírave penia, že im veterinári škrtajú sezónu. Údajne sa spikli s čertom-diablom, aby im poškodili, lebo kto uverí, že keď je ryba zo Šíravy nejedlá, kúpať sa tam možno bez problémov. Vraj o PCB sa vie už roky a nikto nič, iba teraz zrazu bum a bác! A v tom majú sakramentskú pravdu.

O PCB sa naozaj vie už hodne dlho, nesporne majú svoj podiel na zvýšenom výskyte onkologických ochorení v tomto regióne, avšak okrem nešťastného zákazu veterinárov doteraz nikto nič pre riešenie tejto situácie neurobil. Akurát novinárom, ktorí o tejto téme písali, sa rôzni "kompetentní" vyhrážali súdmi za šírenie "poplašnej správy".

Zdá sa, že súčasná aktivita veterinárov akurát oslovila Greenpeace, ktorí v lete možno tiež majú uhorkovú sezónu a tak sa začali zaujímať aj o tento región.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 341
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 571
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 344
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 374
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 548
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 247
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu