konzumáciu rýb zo Zemplínskej šíravy, pretože Štátny veterinárny ústav v Košiciach zistil vo vzorkách rýb ulovených v tejto vodnej nádrži vysokú koncentráciu polychlórovaných bifenylov(PCB).
Ajhľa, novina! Hoci veterinárom nemožno uprieť dobrý úmysel chrániť zdravie občanov, otázka znie, kde boli so svojimi analýzami doteraz.
Veď o tom, že ryby v Šírave sú kontaminované PCB už niekoľko rokov čvirikajú aj vrabce, ale aby sme nezostali iba pri vtákoch. Prinajmenšom rok a pol je na svete súhrnná správa projektu "Zaťaženie životného prostredia a ľudskej populácie v oblasti kontaminovanej PCB", ktorý v rokoch 1997-1998 realizoval Ústav preventívnej klinickej medicíny (ÚPKM) v Bratislave.
Ešte vlani na jar, vedúci riešiteľ projektu a vedúci Národného referenčného centra pre dioxíny a príbuzné zlúčeniny ÚPKM Ing. Anton Kočan, pre náš denník uviedol:" Výsledky monitorovacích projektov, ktoré sme v minulých rokoch robili v okresoch Michalovce a Stropkov, pričom Stropkov bol vybraný ako porovnateľný hlavne z hľadiska životného prostredia, hovoria v neprospech Michaloviec. Napríklad sediment v Laborci a v Zemplínskej Šírave obsahoval PCB v hladinách sto až tisíckrát vyšších než sediment z kontrolovanej oblasti rieky Ondava a vodnej nádrže Domaša. Ryby ulovené vo vodách Šíravy a Laborca obsahovali v porovnaní s rybami z Domaše a Ondavy v priemere 100 a viacnásobne vyššie hladiny PCB."
Na základe týchto zistení ÚPKM upozornil rybárov z povodia Laborca prostredníctvom ich rybárskeho združenia, aby sa vyvarovali konzumácie rýb z Laborca a Šíravy.
Pri vybavovaní tohtoročných rybárskych lístkov o tejto skutočnosti boli informovaní už všetci rybári na Slovensku.
Okrem toho, prvého marca minulého roka odštartovali v ÚPKM projekt financovaný Európskou komisiou, ktorého cieľom je zhodnotiť zdravotné riziko ľudí, ktorí sú dlhodobo vystavení nízkym dávkam polychlórovaných bifenylov a ďalším organochlórovým zlúčeninám. Spojenie "vystavení dlhodobo nízkym dávkam" nie je omylom, ale kopíruje fakt, že PCB sú environmentálne stabilné chemické zlúčeniny s veľmi dlhým časom rozkladu, čiže životné prostredie a človeka kontaminujú ešte dlho potom ako zmiznú z výrobného programu chemickej fabriky.
V rámci projektu v priebehu troch rokov vyšetria 2 400 ľudí, z nich 400 detí, žijúcich v oblastiach Slovenska najviac znečistených PCB. Keďže takouto oblasťou je predovšetkým región okresu Michalovce, gro experimentu prebieha práve tu.
"V priebehu roka sme odobrali vzorky krvi a ďalšieho biologického materiálu, v súčasnosti robíme ich analýzy," informoval nás včera Ing. Anton Kočan.
Veľký objav veterinárov má teda hodne dlhú bradu a krik, ktorý odštartoval je iba búrkou, s prepáčením, v šerblíku. Veľmi flagrantne takúto situáciu v jednej svojej eseji pomenoval Vladimír Mináč. Vraj "vajatali hory, porodili myš".
Prevádzkovatelia rekreačných zariadení na Zemplínskej Šírave penia, že im veterinári škrtajú sezónu. Údajne sa spikli s čertom-diablom, aby im poškodili, lebo kto uverí, že keď je ryba zo Šíravy nejedlá, kúpať sa tam možno bez problémov. Vraj o PCB sa vie už roky a nikto nič, iba teraz zrazu bum a bác! A v tom majú sakramentskú pravdu.
O PCB sa naozaj vie už hodne dlho, nesporne majú svoj podiel na zvýšenom výskyte onkologických ochorení v tomto regióne, avšak okrem nešťastného zákazu veterinárov doteraz nikto nič pre riešenie tejto situácie neurobil. Akurát novinárom, ktorí o tejto téme písali, sa rôzni "kompetentní" vyhrážali súdmi za šírenie "poplašnej správy".
Zdá sa, že súčasná aktivita veterinárov akurát oslovila Greenpeace, ktorí v lete možno tiež majú uhorkovú sezónu a tak sa začali zaujímať aj o tento región.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.