kde sa súdni znalci denne domáhajú zaplatenia a Policajnému zboru hrozil dokonca i súdny proces. Aká je situácia v Košiciach, sme sa pozhovárali so zástupcom riaditeľa KÚV pplk. JUDr. Ladislavom Bujňákom.
"Znalecké posudky sú obvykle najväčším výdavkom pri objasňovaní trestnej činnosti. Každé úmrtie, ekonomická kriminalita a väčšina dopravných nehôd si vyžaduje znalecký posudok. Nevyhnutné sú pre prácu súdov a ak vyšetrovateľ neprizve znalca sám, vyzve ho k tomu prokurátor. Preto niet divu, že sme v Košickom kraji v minulom roku vyplatili súdnym znalcom za posudky zhruba deväť miliónov," rozhovoril sa JUDr. Bujňák pri našom stretnutí.
Cena za vyhotovenie posudku vychádza z taxy dvesto korún za hodinu, v prípade pitvy je to o stovku viac. Záleží tiež na naliehavosti vyhotovenia posudku a jeho náročnosti, v prípade potreby expresného vyhotovenia sa môže suma zvýšiť. Znalec vypočítava cenu tak, že si zráta čas prípravy, teda preštudovanie spisu, čas pitvy, merania, či výpočtov a, samozrejme, čas spracovania samotného posudku, teda administratívu. Vynásobí to dvoma stovkami a dostane výsledok. Je potom na vyšetrovateľovi, ktorý znalca prizval, aby ustriehol, či nebola cena prehnaná.
"Cena za vyhotovenie bežného posudku v oblasti dopravy sa pohybuje okolo šiestich tisícok, za pitvu je to o tisícku-dve viac. V prípade náročného prípadu je suma, samozrejme, vyššia. Podľa vyhlášky o priznávaní znalečného za znalecký posudok a tlmočenie stanovuje cenu organizácia, ktorá si ju objednáva. Preto ak sa nám javí privysoká, môžeme ju skresať. Tu na východe sme azda najväčší kontrolóri, ale takýchto prípadov nie je veľa. Naše vzťahy so súdnymi znalcami sú postavené na dôvere a dlhoročnej spolupráci," vysvetľuje zástupca riaditeľa Krajského úradu vyšetrovania PZ v Košiciach.
Ako sa dozvedáme, pri posudku sa hodnotí, či je práca odovzdaná načas, kvalitne a či má všetky potrebné náležitosti. Odmeny sa vyplácajú z rozpočtu Sekcie kriminalisticko-expertíznych činností Policajného zboru SR, ktorá košickému krajskému úradu vyšetrovania odklepla na tento rok sumu päť miliónov korún. Už teraz je ale zrejmé, že postačovať zďaleka nebude.
"V Košickom kraji vyhotovili súdni znalci za prvých šesť mesiacov tohto roka takmer tisícpäťsto posudkov, za ktoré máme spolu s tlmočníckymi službami vyplatiť bezmála štyri a pol milióna korún. Doteraz sme autorom uhradili 3,75 milióna. Máme teda asi poldruhamesačný sklz v platbách. V týchto dňoch sme vyplácali odmeny za znalecké posudky odovzdané v polovici júna. Aby nám ale niekto odmietol vyhotoviť posudok, s tým sme sa tu nestretli. Aspoň nie v súvislosti s oneskorenými platbami," konštatoval JUDr. Bujňák, podľa ktorého zákon nestanovuje termín, do ktorého je potrebné za posudok zaplatiť.
Podľa štatistík si najviac znalcov v kraji prizvali na pomoc košickí vyšetrovatelia a cena jedného posudku predstavuje v priemere asi tritisíc korún. Rekord drží zatiaľ posudok z oblasti účtovníctva, za ktorý bolo vyplatených viac ako 40-tisíc, ale ďalší súdny znalec z tej istej oblasti končí v týchto dňoch posudok, za ktorý žiada dvestotisíc... Táto suma je ale podľa Ladislava Bujňáka privysoká a autor ju bude musieť skresať. Už teraz sa však zástupca KÚV obáva cien znaleckých posudkov v prípadoch skrachovaných nebankových inštitúcií. Vyšplhajú sa iste do astronomických výšok, pretože len pri študovaní rozsiahlych spisov strávia znalci hodiny a hodiny.
Najčastejšie vyhotovovanými posudkami sú tie z odborov dopravy, súdneho lekárstva, psychiatrie a účtovníctva. Trestný zákon i Trestný poriadok pozná aj takzvané odborné vyjadrenie znalca, ktoré postačuje pri menej závažných veciach, keď je nutné iba označiť daný stav. Za odborné vyjadrenia sa ale neplatí, preto ich znalci len neradi robia. Odmietnuť urobiť znalecký posudok však nemôžu. Dá sa to len v prípade príbuzenského vzťahu s obvineným, nejakých technických alebo iných objektívnych príčin. Inak by sa mohlo stať, že dá úrad vyšetrovania podnet na vyškrtnutie znalca z registra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.