bezstarostnom živote však prišla na rad krutá realita. Tí, čo sa rozhodli nepokračovať ďalej v štúdiu na vysokej škole, prípadne ju už skončili, si začali hľadať zamestnanie. Nejeden z mladých ľudí však zistil, že to nie je také jednoduché.
"Som evidovaná na úrade práce, nie je mi to jedno, ale čo mi iné zostáva. Skončila som vysokú školu, Ekonomickú fakultu na TU v Košiciach, no prácu nemám. Na úrade práce mi ponúkli absolventskú prax, ktorá pozostáva z toho, že budem chodiť denne na 4 hodiny do práce počas ôsmich mesiacov. Dostanem za to 500 Sk na mesiac. Nie je to veľa, no s robotou je to dnes ťažké," hovorí Zuzana Kolárová, ktorá si hľadá prácu aj cez internet. "Došli mi už dve ponuky, no pri osobných pohovoroch to vždy stroskotalo na tom, že nemám potrebnú prax. V Bratislave to je údajne iné, ale tu na východe? Rozmýšľam teda, že sa zapojím do absolventskej praxe, ktorú budem vykonávať na pošte. Som z tejto situácie nešťastná, človek vyštuduje, má potrebné vzdelanie a práca nikde. Až teraz pociťujem, že strácam zmysel života."
Podľa štatistických údajov z Úradu Košického samosprávneho kraja nie je osud absolventov práve najružovejší. Z celkového počtu absolventov stredných škôl, ktorých bolo v kraji 9 298, je na úrade práce evidovaných 3 851 absolventov. To v praxi znamená, že bez práce zostalo 41,42 % mladých ľudí. Čo sa týka absolventov vysokých škôl, tam je síce situácia lepšia, ale ani títo ľudia to nemajú ľahké. Konkrétne čísla národný úrad práce zatiaľ nepozná, no ako sme sa dozvedeli, v rámci Slovenska pôjde o niekoľko tisíc ľudí.
"V júni som skončila štúdium na právnickej fakulte v Košiciach. Hľadám si robotu, zatiaľ to neberiem tragicky. Prihlásila som sa na úrad práce a čakám. Zatiaľ mi nič neponúkli, samozrejme, že popritom vyvíjam aj iné aktivity. Viete, právnické kancelárie zväčša nemajú o absolventov záujem. Poslala som životopis na všetky súdy, no nečakám, že sa stane nejaký zázrak. Som optimistka a verím, že si určite niečo nájdem," myslí si Viera Horváthová.
Problémy s hľadaním si zamestnania demonštroval aj istý študent, ktorý nedávno skončil vysokú školu. Stretli sme ho prechádzať sa po ulici s knihou v ruke. "Nuž čo, keď nemám robotu, aspoň si prečítam knihu."
Už klasicky je najlepšia situácia v umiestňovaní sa na trhu práce u absolventov gymnázií. Z 1 857 absolventov sa u najväčšieho slovenského "zamestnávateľa" zaevidovalo 266 ľudí, čo predstavuje necelých pätnásť percent. Nepomerne ťažšiu situáciu v hľadaní práce majú absolventi stredných odborných škôl, ktorých v kraji ukončilo štúdium 3 281. Takmer 1 600 mladých ľudí si nenašlo zodpovedajúce zamestnanie a navštívilo úrad práce, čo predstavuje 47,46 percenta z celkového počtu.
Najhoršia situácia v umiestňovaní bývalých študentov v pracovnom živote je u absolventov stredných odborných účilíšť. Štúdium ich ukončilo 4 160, na úrade práce skončilo 2 028. To znamená, že si prácu našiel len každý druhý.
Úrady práce evidujú teda množstvo mladých ľudí, ktorí si ešte k remeslu, ktorému sa priučili, ani neprivoňali. Z absolventov s úplným stredným vzdelaním s maturitou je ich najviac evidovaných zo strednej poľnohospodárskej školy v Michalovciach - 67, nasledujú u študentov obľúbené obchodné akadémie. V Košiciach sa neumiestnilo na trhu práce 46 absolventov OA Polárna a o jedného menej má v štatistike OA Watsonova. Ani hotelová akadémia sa nemá čím pýšiť, veď na "pracák" putovalo 44 jej uchádzačov.
"Užívam si leto, ´obchodku´ mám za sebou a prihlásila som sa na úrad práce. Spoločne s mamou sme rozposlali životopisy do firiem, zatiaľ neprišla žiadna odpoveď. Rada by som od septembra pracovala, treba mi nejaké peniaze. Na Slovensku je to však ťažké, človeku je až zle pozerať na to všetko. Ak sa nahnevám, kúpim si lístok na autobus a odídem robiť ´operku´," vyjadrila sa 18-ročná Jana.
U gymnázií je na tom najhoršie trebišovské, kde si prácu nenašlo 46 mladých ľudí, na športovom gymnáziu v Košiciach, či na Šrobárovej ulici sa nepodarilo zamestnať po 15 študentov.
V prípade odborov SOU bol u zamestnávateľov najmenší záujem o absolventov SOU obchodného v odbore predavač, kde sa na úrad práce zapísalo 45 absolventov. Len o niečo lepšie sú na tom SOU dopravné, odbor mechanik - elektronik, či SOU pôšt a telekomunikácií Košice s počtom 20 neumiestnených.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.