dôstojník kontrarozviedky nikdy nepodával hlásenia o osobách. V roku 1978 sa na žiadosť vtedajšieho ministra financií stretol s jedným zo šéfov kontrarozviedky, ktorý od neho chcel najmä vypracovanie hospodárskych analýz a ochranu tajomstiev.
"Po niekoľkých dňoch premýšľania som dobrovoľne prijal tieto úlohy," povedal pred komisiou premiér, ktorého štátny tajomník dozerajúci na civilnú tajnú službu pre túto príležitosť zbavil mlčanlivosti. Šéf kabinetu sa netajil tým, že v apríli v roku 1982 dostal za svoju prácu na ministerstve financií zlatý stupeň Radu práce. Po vstupe Maďarska do Medzinárodného menového fondu v roku 1982 sa jeho úloha skončila.
V reakcii na otázku opozičného člena komisie Medgyessy vyhlásil, že si nevie predstaviť, že by sa dokumenty o jeho minulosti dostali na verejnosť z kruhov socialistov. Komisia, ktorá skúma jeho minulosť týkajúcu sa činnosti v tajných službách, vypočula v predchádzajúcich dňoch terajších a bývalých ministrov vnútra a šéfov tajnej služby. Podľa ich vyjadrení ani jeden z titulu svojej funkcie nevedel o Medgyessyho minulosti.
Osemčlenná paritná komisia zložená z koaličných a opozičných poslancov ukončí svoje pôsobenie najneskôr do 15. augusta. Jej vznik iniciovalo opozičné Maďarské demokratické fórum (MDF) po tom, čo noviny zverejnili dokumenty o jeho dôstojníckej minulosti v kontrarozviedke pod krycím označením D-209.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.