triede medzi zvedavých a veselých žiakov. Napriek tomu však práve on skrýva svoje hanblivé tajomstvo. Jeho ranné prebudenia nebývajú príjemné. Stalo sa už pravidlom, že po spánku pod sebou takmer okamžite pocíti mokrú plachtu. Rodičia vyskúšali všetko možné. Liečiteľov, čajové kúry, nepomohli ani pobyty v nemocnici. Akú takú nádej budili ubezpečenia lekára, že dieťa z toho vyrastie. Nočné pomočovanie však neprestalo, ani keď sa zo škôlkára Vladka stal školák Vlado. Keď sa prváci chystali do školy v prírode, hádajte kto musel zostať doma. Veď ak by sa náhodou niekto stal svedkom jeho "nočných príhod", v triede by sa mu všetci smiali.
"Enuretických pacientov, teda detí, ktoré sa pomočujú, máme veľa. Nie je ničím neobvyklým, že deti podvedome reagujú na psychogénne problémy práve samovoľným únikom moču. Inou príčinou môže byť i organická porucha obličiek. Každopádne deti z enurézou patria medzi mojich pacientov a práve ich nútená izolácia od spoločnosti v nás vzbudila nápad zrealizovať pre ne letný tábor," hovorí psychiatrička Terézia Rosenbergerová, z detskej ambulancie nemocnice na Tr. SNP v Košicaich.
Celoslovenský desaťdňový tábor pre enuretické deti sa začína už dnes v príjemnom prostredí Bijakoviec pod Spišským hradom. Ide v poradí o tretí ročník, na ktorý sa tentokrát prihlásil rekordný počet až 75 detí z celého Slovenska. Keďže ide o jediný tábor svojho druhu u nás, možnosť pobytu na ňom využili i mnohí rodičia detí.
"Enurézou trpia šesť, sedem, ale dokonca aj štrnásť a pätnásťročné deti. Veľmi často ide o následok problému v rodine, v škole, v ich vzťahu s rodičmi. Pomočovanie sa môže obmedzovať len na "nočné príhody" počas spánku, alebo ide o únik moču cez deň, kedy ho dieťa nedokáže udržať najmä v okamihoch náhleho vzrušenia, radosti či úľaku. Počas desiatich dní máme preto v tábore okrem zábavy vo forme súťaží, hier a turistiky pripravený aj rehabilitačný program, v rámci ktorého sa budú posilňovať brušné svaly, bude sa dodržiavať pitný režim, pripravená je hypoterapia na koňoch a iné formy terapií," informovala nás ďalej psychiatrička.
O popularite tábora svedčí i fakt, že sa ho po tretíkrát zúačastnia aj deti, ktoré vďaka nemu svoje pomočovanie odstránili, ale v partii "kedysi svojich" sa cítia veľmi dobre.
Z Košíc sa do tábora prihlásila asi tridsiatka enuretických detí, už klasicky k nim pribudne pár chovancov z tunajších detských domovov a psychiatrických pacientov z terapeutickej skupiny MUDr. Rosenbergerovej. Prítomnosť autistických detí, detí z obsedantno-kompulzívnymi poruchami či anorektikov tak vytvorí prostredie, v ktorom deti veľakrát prídu na to, že popri problémoch iných je ten ich, tak trochu maličký. Navyše enuretici sa tu nemajú za čo hanbiť, veď ich kolegovia sa boria s tými istými trampotami.
"Deti sa v našom tábore, v lone prírody, medzi rovesníkmi s rovnakým postihom psychicky uvoľnia, odstránia komplexy a sú otvorené terapii. Dá sa s nimi priamo porozprávať o problémoch v rodine, ktoré môžu byť pôvodcom ich psychickej traumy, ktorú spoločne riešime. O úspechu táborov aj po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov nemôžem pochybovať i vzhľadom na to, že k prípadom pomočenia došlo pri doterajšom počte detí päťdesiat, len asi päťkrát. Deti sa jednoducho na tábore nepomočujú a dobré návyky si odtiaľto veľmi často dokážu preniesť i do bežného života," dokončí MUDr. Rosenbergerová, ktorej ododnes začína v tábore (pracovná) dovolenka. Napriek prázdninovým mesiacom je totiž detská psychiatrická ambulacia nadmieru vyťažená.
"Len minulý týždeň som či už telefonicky alebo ambulantne prijala 210 prípadov, čo je nezvyčajne vysoké číslo. Riešenie nahromadených problémov počas školského roku si rodičia či deti samotné nechali na prázdniny. Navyše leto so sebou prináša špecifické prípady. Zvyšuje sa počet krátkych letných lások, následných nechcených tehotenstiev a zbrklým pokusov o samovraždu nešťastných takmermamičiek. Množia sa i prípady anorexie - dievčatá prehnane chudnú do plaviek. Ambulanciu neobídu ani klasické konflikty rodič-dieťa, kedy si ratolesti svojsky vyjednávajú neskoré príchody z diskoték, tie mladšie zas ťažko znášajú dlhšie odlúčenia v prípadoch ich umiestňovania do táborov, či k babičkám na vidiek," to je opis prázdninujúcich mladých Košičanov očami psychiatričky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.