nás ešte nevyrástli, pozhovárali sme sa s veterinárnym lekárom Vladimírom Staššom o tom, na čo by sme nemali zabudnúť pri cestovaní s chlpáčom.
"Veľa ľudí sa obáva vybrať so psíkom na dlhšie cesty a za každú cenu im zháňajú opateru. Popritom naši západní susedia veľmi radi cestujú so svojimi štvornohými kamarátmi a nerozlúčia sa s nimi ani počas letnej dovolenky. Ako veterinár môžem doporučiť psíčkarom aj dlhšiu cestu, ale musia dodržať isté pravidlá," rozhovoril sa MUDr. Stašš.
Podľa jeho slov nie je najvhodnejšia dlhá cesta autobusom, jazda v aute alebo letecký transport, to už je čosi iné. Cestu lietadlom trávia väčšie psy obvykle v batožinovom priestore, v prípade menších rás umožňujú letecké spoločnosti pobyt s cestujúcimi. Musia byť ale v "prenoske" a v oboch prípadoch je vhodné podať pred letom zvieratám upokojujúce tabletky, alebo ich nechať uspať.
"Aj keď sa toho ľudia veľmi obávajú, ešte som sa nestretol s tým, že by zvieratko pri lete skonalo. Samozrejme, pokiaľ psík nie je so svojim pánom, je to pre neho obvykle veľmi stresujúce. Preto je lepšie vybrať sa na cesty autom. Má to nesporne viacero výhod, ale netreba zabúdať na to, že psi potrebujú časté zastávky na prebehnutie sa a vyvenčenie a tiež dostatočný prísun tekutín. Pri ceste v neklimatizovanom vozidle, ale aj pri dlhšom pobyte na slnku, treba dávať veľký pozor na prehriatie. Ani prievan však nerobí psíkom dobre a nebezpečný je aj tepelný šok pri pití studenej vody alebo kúpaní. Rozhorúčený pes by nemal nikdy skočiť do chladnej vody, pretože mu môže zlyhať srdce," zdôrazňuje Vladimír Stašš.
Takisto by psíci nemali hocakú vodu konzumovať, pri pití z vodných nádrží a mlák im hrozia rôzne nákazy, napríklad leptospiróza.
Podľa veterinára to majú v lete ťažké predovšetkým severské plemená a psy so skrátenou nosovou časťou ako je mops, pekingský palácový psík, buldoček alebo boxer. Tie môžu veľmi zle znášať pobyt na slnku, preto im treba vytvárať možnosti ochladenia sa - či už v chládku alebo vo vode. Psí úpal nie je ničím nezvyčajným a ten, koho psík ho už zažil, vie, že to nie je nič príjemné. Ani v prípade úpalu ale nie je zázračným liekom studená voda. Skôr je vhodnejšie dávať zvieraťu vlhké zábaly a podať mu nejaké antihistaminiká či neuroleptiká.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.