čierna, borovica limba, horská (tiež známa ako kosodrevina). Nemajú vysoké požiadavky na pôdu a klimatické podmienky. Rastú aj v takých podmienkach, kde sa už nedarí iným drevinám, dokonca na skalách a piesčitých lokalitách. Dobre znášajú tuhé mrazy a horúce slnečné lúče. Všetky borovice vytvárajú menšie šištičky so šupinami, v ktorých sú semená a vietor ich roznáša po šírom okolí.
Borovica nemá súmernú korunu a vytvára poschodia v podobe dáždnikov. Dosahuje výšku okolo 20 metrov a pevne ju pred vetrami chránia silné korene. Pred niekoľkými tisícročiami pokrývala územie takmer v celej Európe, kde vytvárala husté pralesy. Spolu s brezou patrí medzi stromy, ktoré prežili ľadovú dobu, ale postupne uvoľňovala pôdu pre ostatné stromy.
Z dreva a kôry borovice sa získavajú triesloviny, ktoré poskytujú živicu (lesná smola) z nej sa destiláciou získava terpentínová silica alebo terpentínový olej. Ten sa využíva v priemysle na výrobu syntetického gáfru alebo ako rozpúšťadlo. V dávnych dobách sa gáfor využíval pri liečení bronchitíd, na inhaláciu, proti boleniu hlavy a reume.
Surová živica sa používala na výrobu náplastí a mastí, mydiel, kalafónie, pečatného vosku, tmelov, fermeže, lakov, na glejenie papiera a inde. Mladé ihlice borovice obsahujú veľa vitamínu C, ale pre vysoký obsah živice sa stali nepoužiteľné. Z končekov mladých výhonkov sa na jar dá získava droga (turianes Pini). Tie sa sušia a udržiavajú v uzavretých nádobách, potom majú príjemnú živičnú vôňu a horkú príchuť balzamu. Droga sa používala na kúpele pri nervových chorobách a pri liečení katarov dýchacích ciest.
Veľkú pozornosť boroviciam venovali Kelti, ktorí si ňou skrášľovali svoje príbytky a zo živice vyrábali pochodne na osvetľovanie v noci. Považovali ju za svojho verného ochrancu, ako psa. V stromovom kalendári pre borovicu vybrali dni od 19. 28. februára a potom od 24. augusta do 2. septembra, čiže dni, keď ľudia starostlivo zhodnocovali svoje zásoby a v jeseni, keď sa začína so zberom úrody.
Ľudia narodení v tieto dni bývajú veľmi opatrní, predvídaví, usilovní a veľmi starostlivý. S tým, čo nadobudli, dokážu vždy dobre hospodáriť. Vyznačujú sa veľkou sebakontrolou a sú múdri. Aj borovica symbolizuje múdrosť. Jej dni v lete symbolizujú svetlo a vo februári nádej. Ľudia sa nespoliehajú na náhody, ale múdro zhodnocujú a myslia na budúcnosť. Neznášajú chaos a neporiadok vo svojich pocitoch a pudoch, tak ako borovica neznáša vlhkú pôdu. Starajú sa o seba, ale aj spoločenstvo, v ktorom žijú. Stávajú sa osobnosťami s vysokou inteligenciou a nikdy nekonajú sebecky. Vždy myslia na dobré partnerské vzťahy. V ich živote má väčší význam praktická stránka a skúsenosti, ako veľa zbytočných teoretických vedomostí. Všetko, čo robia, si overujú vo svojom praktickom živote.
Ich osobným šťastným číslom je 15 a z drahokamov kryštál, ktorý v nich podporuje pravú skromnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.