osviežovače vzduchu, no najmä ste napísali, ako sa staráte o čistotu vzduchu u vás doma. Z vašich listov, ktoré budú všetky zaradené do žrebovania o hĺbkový vysávač Electrolux, ktorý venuje spoločnosť Electrolux Domáce spotrebiče, vyberáme:
"Pri čistení a upratovaní v domácnosti zabúdame na staré osvedčené prostriedky, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu. Horúcim octom, rozriedeným s vodou, môžeme vyčistiť bielu plochu plynového šporáka. Je dobré použiť savú utierku z mikrofázy, ktorú perieme pri 90 °C teplote. Ak sa už nemôžeme vyhnúť používaniu chemických prípravkov, nikdy ich nevylievame súčasne do WC. Môžeme tak vyrobiť silne toxickú zmes."
Mária Repaská
"V okolí bytovky sme si hneď po nasťahovaní vysadili rôzne dreviny, najmä listnaté. Tie za 28 rokov vyrástli tak, že nás chránia pred prachom, hlukom a inými škodlivými vplyvmi. Okná môžeme mať v celom byte deň a noc otvorené dokorán. Namiesto švédskych utierok používam vrchnú časť poškodených pančucháčov. Na umývanie a utieranie prachu používam dve: vlhkou umyjem alebo utriem a suchou vyleštím. Osvedčilo sa mi to dlhé roky a pri tomto spôsobe nemusím používať chemické prípravky. Využívam na čistenie aj použité kozmetické tampóny od pleťovej vody. Čistím nimi všetko okolo seba v kúpelni - poličky, fľaštičky, tégliky, batérie, okraje umývadla, vane, škvrny na obkladačkách."
Ing. Mária Staviarska
"Keď sa v byte alebo dome umyje dlážka alebo dlažba, trebárs len čistou vodou a vyprášia sa koberce a vyvetrajú trochu na slniečku a nechať otvorené okná keď sa dá, tak žiadny osviežovač vzduchu nepotrebujeme. V kúpeľni vonia šampón, sprchovací gél, mydlo. Načo viac. Do WC dať trochu Domestosu gélu - ten vyčistí a vonia. Moja mama hovorievala: Radšej sa denne umyť dvakrát, ako raz nasprejovať."
Mária Oľahová
"Vlhkosť v domácnosti vplýva na šírenie škodlivých, nebezpečných častíc - plesní. Je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať vlhkosť prostredia, teplotu v domácnosti. Maximálna teplota by mala dosahovať 21 °C. Je dôležité často vetrať, v kuchyni počas varenia treba používať digestor a vetrať v kúpeľniach - použiť ventilátor."
Alžbeta Vaksmanská
Viacerí píšete o peripetiách s alergiami na prach a roztoče, na nedbalosť tých, ktorí sa majú starať o životné prostredie v mestách. Vyberáme z ďalších dvoch listov:
"Keďže som vyrastala v rodinnom dome, slovo alergia som ani len nepočula. Dnes mám 44 rokov a tri deti a všetci sme alergickí. Bola to hotová tragédia, lebo dnes sme už pod dohľadom alergológa. Z detskej izby dcéra odstránila plyšové závesy, vymenili sme paplóny za antialergické, postupne dopĺňame podlahy, ktoré sa dajú pretrieť vlhkou handrou. Deti sa naučili preplachovať nos morskou soľou riedenou vodou cez sklenenú baňku ráno a večer. Vlhkosť v byte vždy neustrážime, lebo to záleží aj od vonkajších vplyvov - napr. znečistenia prostredia. Vysoká tráva pred našou bytovkou sa nekosí."
Bc. Anna Zákutná
"Podľa môjho názoru najlepší prostriedok proti vlhkosti a plesni je prevencia. Aj v zime treba vetrať, aby pary, ktoré vznikli v kuchyni a kúpelni unikli. Vlhkosť a plesne v prízemných bytoch môžu vyvolať aj rozvetvené koruny stromov, ktoré zabraňujú slnečným lúčom prenikať do bytov. Správa zelene v Košiciach takéto dôvody neuznáva a nereaguje ani na petíciu občanov. Kto pozná lepšie situáciu vo svojom bydlisku ako občania, ktorí tam bývajú. Úrady životného prostredia tiež na petície občanov kašlú. Nesmieme zabúdať ani na chaty a chalupy, ktoré nepravidelne navštevujeme. Kedysi aspoň malé okno sme mali otvorené, teraz pred zlodejmi už to si dovoliť nemôžeme. Pred odchodom treba miestnosť vyvetrať, lebo vlhké prostredie je pre roztoče rajom. Vlhkosť, pleseň, roztoče vyvolávajú zdravotné ťažkosti. Najlepšia prevencia proti tejto pliage je prenikanie slnečných lúčov, dostatok vždy čerstvého vzduchu, bielenie a čistenie kobercov, dlážky, kachličiek a pod. Ľudové porekadlo hovorí, že čistota je pol života."
Michal Machej
Ďakujeme všetkým za odpovede a listy. Súťaž ďalej pokračuje a o týždeň sa budeme venovať prachovému vrecku vo vysávači. Posielajte nám ďalej vaše podnety, podeľte sa s čitateľmi o vaše skúsenosti v starostlivosti o čistejší vzduch vo vašej domácnosti. Listy adresujte: Redakcia Korzár, príloha Víkend, B. Němcovej 32, 042 62 Košice. Obálku označte: Za zdravší domov.
Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.