Slovenska. Hovoria o nich predstavitelia politických strán, štátnej správy, ale aj samosprávnych orgánov a to v rôznych súvislostiach. Pozrime sa teda na ekonomickú situáciu okresu Prešov zblízka.
Okres má podľa dostupných štatistických údajov 77 268 ekonomicky aktívnych obyvateľov, čo je 47,7 percenta z celkového počtu. Kompetentní prezentujú, že ekonomiku okresu charakterizuje strojársky priemysel, odevníctvo, stavebníctvo a čiastočne aj potravinársky priemysel, ktorý reprezentuje jediný výrobca soli na Slovensku Solivary, a. s., Prešov. Pritom podnikateľské subjekty v tomto odvetví sa zmestia do 20 percent a až 40 percent tvoria obchodné spoločnosti.
Podľa údajov, ktoré zdokumentoval odbor iných odvetvových vzťahov na Okresnom úrade v Prešove do marca 2002 tu aktívne pôsobilo 10 643 právnických a fyzických osôb, vrátane neziskových organizácií, spoločenstiev vlastníkov bytov, ľudí v slobodnom povolaní, alebo súkromne hospodáriacich roľníkov. Pripomíname, že v okrese už pôsobil len jediný štátny podnik a to SAD Prešov a aj ten je už sprivatizovaný.
Čo sa týka ziskových organizácií, tých je v okrese 1 751, podnikov, ktoré zamestnávajú nad 500 pracovníkov je len 7. Od 250 do 499 ľudí zamestnáva 12 spoločností, od 200 do 249 ďalších 6 firiem a od 150 nahor 9 podnikov. Jedného zamestnanca má však až 491 živnostníkov, dvoch pracovníkov 361 organizácií, do 10 pracovníkov 227, ale do 100 zamestnancov len 42 firiem.
Čísla teda hovoria jasnou rečou. Ekonomika a s ňou aj zamestnanosť nie je postavená na živých a veľkých firmách, ale na malých a stredných podnikateľoch. Od toho sa potom odvíja aj údaj, že celkové tržby z priemyselnej činnosti v podnikoch s počtom zamestnancov 20 a viac dosiahli 8,7 miliardy korún, čo je len 1,3 percentný podiel na celoštátnych tržbách z priemyselnej činnosti. Pritom, podiel obyvateľov okresu predstavuje 3 percentá z celkového počtu obyvateľov Slovenska. Podobne je to aj s tvorbou hrubého domáceho produktu na obyvateľa, ktorý je hlboko pod celoštátnym priemerom. Na druhej strane investície predstavujú len 1,16 percenta zo všetkých, ktoré prišli na Slovensko.
"Okres Prešov výrazne zaostáva za celoslovenským priemerom v produktivite práce. Pre podniky s 20 a viac zamestnancami, dosahuje produktivita len 52,7 percent a je aj pod krajským priemerom, ktorý v porovnaní s celoštátnym predstavuje 95 percent. Jedným z dôvodov tohto javu sú nízke zmluvné ceny. Veľká konkurencia na malom trhu núti podnikateľské subjekty vyrábať aj za ceny blízke nákladom, ba niekedy aj pod ich hladinu," uvádza sa na základe údajov z roku 2000 (ktoré sa mimochodom do súčasnosti veľmi nezmenili) v správe o štruktúre ekonomiky v komplexnom materiále Strategický plán rozvoja mesta Prešov.
Pri probléme s nezamestnanosťou, ktorá sa v kraji dlhodobo pohybuje v rozmedzí od 21 do 24 percent a vedľa informácie, že necelá polovica obyvateľov okresu je ekonomicky činná, zaujímavo vyznievajú celoštátne údaje, ktorými sa dá porovnať kolísanie životnej úrovne. Správa Štatistického úradu (ŠÚ) SR o vývoji spotrebiteľských cien za jún tohto roku, dokumentuje tieto fakty. "Zvýšenie cien za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá ovplyvnili vyššie ceny služieb pre pravidelnú údržbu obydlia o 0,8 percenta, pevných palív o 0,4 percenta, tovarov na údržbu a opravy o 0,2 percenta. Za odevy sa zvýšili ceny o 0,3 a za obuv 0,5 percenta. Pokles cien potravín o 1,5 percenta ovplyvnili najmä nižšie ceny zeleniny, ale za nealkoholické nápoje platíme o 0,1 percenta viac. V zdravotníctve sa cenový index zvýšil vplyvom rastu cien zdravotníckych a nemocničných služieb o 0,4 percenta. Cenu vzdelania ovplyvnili poplatky za prijímaciu skúšku na vysokú školu a to o 3,4 percenta."
Na druhej strane sa tiež zvýšili ceny dovoleniek s programom a to o 0,7 percenta, tiež rekreačných a kultúrnych služieb. Na vyššie ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 0,2 percenta vplýval rast cien za stravovacie a ubytovacie služby.
Ako uviedol Pavol Baláž zo Sekcie národných účtov a cien ŠÚ SR v porovnaní s júnom 2001 vzrástli spotrebiteľské ceny o 2,6 percenta. Klesli len ceny v odbore doprava o 4,1 percenta a nezmenila sa cenová úroveň za potraviny a nealkoholické nápoje. V ročnom porovnaní domácnosti zamestnancov mali teda o 2,6 percenta vyššie náklady a dôchodcovia len o jednu stotinu percenta menej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.