pestrofarebnými transparentmi. Skupinu viedol podpredseda vlády SR a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ivan Mikloš. Transparenty hovorili aj za robotníkov a mnohí boli preto skúpi na slovo. V textoch sa objavovali aj tvrdé slová. Za odvedenú prácu chcú svoje peniaze. Nie cudzie, len svoje. Kládli si aj rečnícku otázku, kto chráni pažravú chobotnicu na tejto stavbe.
Ako sme už informovali, mnohí z nich nevideli výplaty už niekoľko mesiacov a ako nám tvrdili, ich rodiny doslova hladujú. Predpokladali, že majú zabezpečenú prácu a namiesto istoty sa už v apríli ocitli v evidencii úradov práce. Na ich strane stoja aj ich chlebodarcovia, majitelia menších subdodávateľských firiem, ktoré boli v zmluvnom vzťahu s Hydrostavom. Ten je od včerajška oficiálne v konkurze. "Od januára sme nevideli výplaty a od apríla sme na podpore. Robili sme armatúry na východnom portáli, ale majiteľ nás nemal z čoho vyplatiť, keďže Hydrostav nezaplatil ani jemu. Z čoho máme žiť?" pýtal sa jeden z protestujúcich robotníkov Dušan Marcin.
Medzi robotníkmi sa pohyboval aj majiteľ firmy JSaP Benkovce (okres Vranov nad Topľou) Milan Baník a neskrýval, že bude bojovať za svojich 40 zamestnancov, aby mohol splniť záväzky voči nim. Porozprával nám o tom, ako sa snažil od Hydrostavu vymôcť za vykonanú prácu peniaze. Dozvedeli sme sa, že ide o viac ako 3 milióny korún, z toho asi polovicu za práce na Branisku. "Rokoval som aj s novým riaditeľom Hydrostavu Vlčie hrdlo. Raz mi povedal, že ešte nemá kompetencie a druhýkrát, že so starým Hydrostavom nemá nič spoločné. Ponúkli nám, aby sme s Dúhou uzavreli zmluvu a odpredali im pohľadávky. Odmietol som. Za takú cenu nie. Ja o tie peniaze nechcem prísť. Od nich závisí 40 ľudí," povedal a potvrdil nám, že v ponuke išlo o 20 až 25 percent z dlžnej čiastky. Zdôraznil, že nevie, ako by potom štátu odviedol DPH, keď ho nedostal. Nehovoriac o tom, že za svojich ľudí neodvádzal ani odvody do poisťovní a zrejme sa nevyhne penalizácii.
Ivan Mikloš rokoval aj so zástupcami poddodávateľov, ktorým starý Hydrostav dlhuje zhruba 40 miliónov korún a prezentoval im riešenie. To spočíva v tom, že podnik Vodohospodárska výstavba zadržal 13,8 milióna korún určených Hydrostavu a z nich sa má poddodávateľom vyplatiť časť záväzkov. Dokonca už o niekoľko dní. Zvyšok v dvoch-troch etapách z takzvaného zádržného, ktoré je v objeme 29 miliónov korún.
Keďže prostredníkom pri uhrádzaní necelých 14 miliónov korún bude Hydrostav Vlčie hrdlo, oslovili sme manažéra Istrokapitálu, ktorý sa angažoval pri odkúpení stavebnej časti a opýtali sa, či financie rozdelia medzi všetkých poddodávateľov, ktorí avizovali neuhradené záväzky. "Pohľadávky subdodávateľov boli nad rámec peňazí, ktoré boli k dispozícii. Požiadali sme spoločnosti, v ktorých máme vplyv, aby dali ešte nejakú urýchlenú ponuku na základe intervencií poddodávateľov, že chcú svoj dlh riešiť ihneď. Nad rámec už spomínanej sumy, teda 13,8 milióna korún, momentálne nemáme zdroje a ďalšie možnosti sa črtajú po uvoľnení zádržného," uviedol M. Remeta.
Ponuky od firiem však neprišli a podľa jeho slov boli dokonca považované za finančnú špekuláciu. Nepochopením situácie sa teda môže stať, že tí, ktorí neprijali ponuku nového Hydrostavu a neuzatvorili s nimi zmluvu, budú musieť na svoje peniaze čakať ešte dlhšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.