postačí obyčajná truhlička pod pracovným stolom, pri postupnom rozširovaní sortimentu vznikne potreba ich účelného usporiadania. Záleží od veľkosti priestoru, ktorý máme k dispozícii, predsa však jestvuje niekoľko kritérií, pri dodržaní ktorých sa práca stane pohodlnejšou.
Predovšetkým by rozloženie nástrojov a náradia malo byť v určitom stabilnom poradí, inými slovami každé dláto i kladivo by mali mať svoje stále miesto, aby sme vždy vedeli kde ich nájdeme. Najviac pri ruke by mali byť nástroje, ktoré používame najčastejšie - tie sa nedá presne špecifikovať, pretože záleží od činnosti a materiálu, s ktorým pracujeme najradšej. Ak nemáme klasickú stolársku hoblicu s posuvným vozíkom na upevnenie obrobkov, na pracovnom stole by nemal chýbať pevne priskrutkovaný zverák.
Osvedčeným spôsobom na umiestnenie drobného ručného náradia je drevený panel na stene, na ktorý upevníme rôzne príchytky, držiace dláta, skrutkovače, ručné pílky, kladivá, kliešte... Panel z hrubšej drevotriesky - môžu byť aj dvere zo starej skrine naležato - zavesíme nad pracovný stôl, ešte lepšie na bočnú stenu vpravo, ak je stôl v rohu dielne. Nástroje neprekážajú, v prípade potreby stačí natiahnuť ruku. Upevnenie nástrojov musí byť bezpečné, no na druhej strane sa musia dať ľahko vyberať a naspäť zakladať.
Jedným z riešení je systém očiek z drôtu. ktoré zasunieme do vyvŕtaných otvorov v doske. Na dosku nakreslíme štvorcovú sieť s veľkosťou štvorcov 4 cm. V priesečníkoch čiar navŕtame otvory s priemerom 3,5 mm. Nástroje budeme na dosku vešať pomocou rôznych úchytiek, ktoré si vyrobíme z kúskov drôtu a tie zasunieme do otvorov.
Dostatočne pevný a dobre tvárniteľný je drôt používaný na zváranie plameňom, ktorý predávajú v železiarstvach v rôznych hrúbkach s dĺžkou jeden meter. Pre našu potrebu bude najvhodnejší priemer 3,2 mm. Základná schéma zavesenia je na obr. 1, kde je najjednoduchší typ háčika. Jeden koniec je vždy pri každom tvare úchytky formovaný do tvaru písmena "S", pričom vzdialenosť medzi ohybmi sa rovná hrúbke dosky. Úchytku najprv zasunieme priamym koncom do otvoru (obr. 1a), potom preklopíme o 90° smerom nadol, čím sa do otvoru zasunie ďalší úsek úchytky (obr. 1b).
Pri tvorbe jednotlivých úchytiek sa prispôsobíme tvaru nástrojov, väčšina z nich bude mať dva konce na zasúvanie. Pre všetky tvary úchytiek však platí spoločná zásada - konce na zasúvanie musia rešpektovať vzdialenosť otvorov, takže sú od seba vzdialené 4 resp. 8 cm.
Iným spôsobom prichytenia nástrojov sú klinčeky, ktoré pritĺkame do dosky "na mieru" jednotlivých kusov tak, aby boli pevne zavesené a zároveň sa dali ľahko spomedzi klincov vybrať. Toto riešenie vyhovuje iba pre niektoré členitejšie druhy náradia, iné môžeme zasúvať do očiek z pásikov kože alebo hrubšej gumy. Klince bez hlavičiek poslúžia na zavesenie štetcov, ktoré majú v rukovätiach dierky - ak nemajú, tak ich vyvŕtame. Podobne zavesíme aj ostatné drobné nástroje, ktoré majú otvor na zavesenie.
Pri tvorbe závesného panelu buďme radšej veľkorysí, aj keď je zatiaľ výbava skromnejšia. Radšej necháme voľné miesto pre ďalšie nástroje, ktoré kúpime neskôr, než by sme potom prerábali dosku. Preto pri každom druhu je dobré rátať so súpravou rôznych veľkostí a urobiť pre ne miesto.
Spojovací materiál, teda skrutky a klince roztriedime podľa druhu a veľkosti. Držíme ich v oddelených zásuvkách, ale dobre poslúžia aj plastové nádobky od rôznych potravín. Všetky potom máme na jednej poličke alebo v zásuvke, môžu byť označené aj veľkosťou.
Ručné elektrické nástroje, teda vŕtačku a píly, frézy, brúsky, držíme pod stolom. Nepoužívame ich tak často, nemusia byť na očiach a podľa potreby ich ľahko nájdeme. Ak má stôl zásuvky, tam môžeme držať príslušenstvo k týmto strojom - súpravy vrtákov, pílových listov, upínacie kľúče.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.