Ľudové názvy: horký bodliak, zajačie oko, krasovlások, ostropes...
Výskyt: Nájdeme ho v Stredomorí a v Oriente. U nás sa pestuje na záhradke.
Popis: Benedikt je jednoročná až dvojročná bylina, dosahujúca výšku 30 50 cm. Na osi sú vetvičky, ktoré sú chlpaté. Listy sú pretiahnuté, kopijnaté, zubaté. Čím vyššie sú listy širšie, vajcovité až srdcovité, na okraji tiež zubaté. Sú žľaznaté a majú na rube silno vystupujúce nervstvo. Žlté kvety sú na okraji úboru drobné, jalové (bez tyčiniek a piestikov), vo vnútri obojaké. Zo semenníkov dozrievajú nažky, ktoré sú ryhované.
Čo zbierame: Zbiera sa vňať v čase kvitnutia v júni a júli. Najvhodnejší čas je počas slnečného dňa a suchého počasia, kedy zrezávame vňať asi 5 cm nad zemou, tesne pred úplným rozkvitnutím. Keďže je to bodliakovitá rastlina, používame pri zbere rukavice. Sušíme v tieni alebo pri umelej teplote do 60 °C Presušená droga sa ľahko drobí, vlhne a plesnivie. Vňať chutí prenikavo horko a je bez zápachu.
Účinné látky: Žlté kryštalické horčíny knicínu (centautinu), terpenoidy, hlavne seskviterpen, knicín, kyselinu jablčnú viazanú na kalcium a magnézium, steroidy, prchavé silice, glykosid, centauringlukózu, fruktózu, triesloviny, lignany, polyacetylény, živicu a veľa slizu.
Použitie: Zvyšuje tvorbu vylučovania žlče zo žlčníka žlčovodom do dvanástnika, upevňuje činnosť žalúdka a podporuje trávenie.
Čaj: Používa sa ako prostriedok na celkové posilnenie, pri brucelóze, vlnivej horúčke (choroba zvierat prenosná na človeka), pásovom opare, zlom trávení, nafukovaní, zvracaní, hnačke, ochorení pečene, žlčníka, pri celkovej slabosti, nespavosti, dne, vodnateľnosti, zimnici, zápale ďasien. Zvonku slúži k vymývaniu rán, vredov a pri rakovine (napr. kože). Tíši neurologické bolesti. Pri mŕtvici sa osvedčil teplý odvar z benediktu s vínom. Jednu čajovú lyžičku benediktu na liter vína a varíme.
Koreň: Benediktový koreň sa žuje pri zápale ďasien
Tinktúra: Používa sa ako nálev.
Posilňujúci čaj: Pripravíme si zmes z jedného dielu vňate benediktu, jedného dielu listov ostružníka, jedného dielu vňate materinej dúšky a jedného dielu listov mäty. Pijeme vlaždý pred spaním.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.