potlačené intenzívnou zelenou farbou. Jeho história siaha veľmi ďaleko dozadu. Už 4000 rokov p.n.l. Babylončania pri obchodovaní používali smaragd ako výmenný predmet. Prvé známe ložiská sa nachádzali v Egypte a ťažilo sa z nich už pred 2000 rokmi. Odtiaľ pochádzali aj mimoriadne krásne kamene, ktoré zdobili okrem iného skvosty kráľovnej Kleopatry. Smaragd sa objavuje aj v mnohých legendách a rozprávkach, kde sa niekedy označuje aj ako Luciferov kameň spadol mu z čela, keď bol zvrhnutý z nebeských výšin. "Svätý grál" (miska, do ktorej podľa legendy zachytili Kristovu krv) bol vraj takisto zhotovený zo smaragdu. Najkrajšie smaragdy sú teraz vystavené v istanbulskom Múzeu Topkapi a v Smithsonovom ústave vo Washingtone.
SMITHSONIT dostal pomenovanie podľa Jamesa Smithsona (1754-1829) zakladateľa vyššie spomínaného ústavu (Smithsonian Institute) organizácie zameranej na šírenie vedeckých poznatkov. Taktiež sa tam nachádza jedno z najznámejších mineralogických múzeí na svete. Pekne vyvinuté kryštály tohto minerálu sa v zberateľských kruhoch vysoko cenia, pretože sú veľmi zriedkavé. Smithsonit tvorí malé romboédrické kryštály, niekedy so skrivenými, akoby zvrásnenými plochami. Je bezfarebný alebo biely, ako aj v žltých, hnedých, zelených, modrých, ružovočervených alebo purpurovočervených farebných odtieňoch, čo spôsobuje prítomnosť malého množstva kadmia, kobaltu, mangánu alebo medi. Môže byť priesvitný alebo priehľadný, so skleným až perleťovým leskom.
SPINEL ako drahý kameň sa dlhý čas považoval za rubín. Kedysi sa tento minerál nazýval balas rubín, čo bolo pravdepodobne odvodené z názvu oblasti Badachšan v Afganistane, kde sa kedysi našli prekrásne spinely. Tmavočervený sa považoval za symbol vojny a bojov. Amulet z tohto minerálu mal ochraňovať pred jedmi a pred morom. Verilo sa, že má schopnosť zahnať trudnomyseľnosť a zlú náladu. Najkrajšie spinely ruského cára Alexandra sú uložené v Diamantovom fonde v moskovskom Kremli. Tento minerál, spolu s inými, zdobí aj cársku korunu Kataríny II. V zbierke perzských korunovačných klenotov sa takisto nachádzajú dva mimoriadne cenné spinely s hmotnosťou 500 až 270 karátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.