maštalí v extraviláne obce priviezla bratislavská firma Corpora agro, s. r. o. Situácia sa zhoršuje v dňoch extrémnych horúčav. "Nemôžeme ani vyjsť na dvor, nechávať si vonku potraviny, jednoducho sa to nedá vydržať. Muchy otravujú všade," posťažoval sa jeden z obyvateľov, ktorý zavolal do redakcie Gemerského denníka.
Znechutení dedinčania podali začiatkom júna sťažnosť s tridsiatimi podpismi adresovanú Obecnému úradu v Lúčke. Starosta Jozef Szabó mal firmu vyzvať, aby vykonala dezinsekciu. "Problém bol v tom, že som nevedel, akú firmu som mal vlastne vyzvať. Keďže v areáli hospodárila predtým skrachovaná firma Kras Bio, zaslal som žiadosť o dezinsekciu na ich adresu. Odpoveď síce neprišla, minulý týždeň však niekto ovce presťahoval smerom k susednej dedine Bôrka. Ovce odišli, ale muchy ostali," povedal starosta a ukázal na mucholapku preplnenú muchami. "Zavesil som ju ráno, za pár hodín ju môžem vymeniť". Starosta sa podľa svojich slov snažil zistiť, aká firma vlastne v dedine podniká. Maštale sú pár metrov vzdialené od obecného úradu, na bráne však tabuľa s názvom firmy a kontaktom na kompetentných chýba. "Podľa zákona mali aspoň oznámiť, že sa tu chystajú chovať ovce. Pozemok je totiž obecný. Nik s nimi vonku nechodí a od ľudí, ktorí by mali byť zamestnancami, som sa meno majiteľa nedozvedel".
Majiteľ firmy Corpora agro Ing. Milan Kubica tvrdí, že starostovi svoj zámer oznámil vopred. "Sedeli sme spolu v krčme. Veľmi dobre vedel, že tam chceme chovať ovce, revitalizovať a oživiť región. Keď sa veci takto majú a niektorým ľuďom vadia muchy, môžeme utlmiť výrobu a prepustiť tých, ktorých sme tam zamestnali. V muchách problém nevidím, je to banalita. Skôr sa domnievam, že niekomu vadí naše podnikanie, že sme zobrali aj pôdu. V dedine chovajú hospodárske zvieratá aj iní. Ak však máme vykonať dezinsekciu, urobíme to. V maštaliach boli ovce do skončenia 30-dňovej karantény," uviedol M. Kubica.
V blízkosti areálu sa v čase našej návštevy práve pohybovali zamestnanci firmy. Kým s nami o probléme múch diskutovala jedna z obyvateliek neďalekého domu, oni sa ohradzovali. "Veď už tu ovce nie sú. Tak aké muchy?" Rozhorčená pani oponovala: "Akože nie sú? Veď sa poďte pozrieť na strom v mojom dvore. Hučia s ňom muchy, akoby tam boli včely. Nestačím kupovať mucholapky a beztak to nepomáha. To je neslýchané. Ovce dali do maštalí v dedine a nie na pastviny, ako tomu bolo pred rokmi. Predtým toľko múch nebolo a v prípade potreby dal majiteľ košiare vyčistiť".
Muchy, znepríjemňujúce život miestnym obyvateľom sa tak stali tŕňom v oku takmer každého z nich. Zainteresovaní, ku ktorým patrí tak starosta ako aj vedenie firmy však zaujali opačné stanoviská. Kým majiteľ firmy tvrdí, že J. Szabó o obnovení poľnohospodárskej výroby vedel, ten argumentuje, že sa o tom dozvedel len ústne. Ako dodal, za dôležité pokladá písomné oznámenie. To však podľa neho dodnes nedostal.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.