druhej strane možnosť efektívnejšie pracovať s početnou skupinou absolventov stredných a vysokých škôl, zatiaľ nespĺňa očakávania. Zhodli sa na tom pred pár dňami počas návštevy Zemplína minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši, riaditeľ krajského úradu práce Ján Gabštúr a riaditelia úradov práce v regióne.
"V rámci Košického kraja sme od začiatku roka do absolventskej praxe zapojili asi 250 mladých ľudí, čo je veľmi málo. Ukazuje sa, že absolventi majú skôr záujem nájsť si trvalé zamestnanie a možnosť osem mesiacov praxovať sa im za súčasných podmienok nezdá príliš atraktívna", povedal nám J. Gabštúr.
Okresný úrad práce (OÚP) v Michalovciach plánoval v tomto roku zaradiť na absolventskú prax asi 400 evidovaných absolventov, realita je však úplne iná. V závere júla na prax nastúpilo len asi 70 mladých ľudí. "Máme s tým veľké problémy", hovorí riaditeľ OÚP v Michalovciach Ján Frena a dodáva: "Narážame na nezáujem zo strany absolventov. Sedem mesiacov je krátke obdobie na hodnotenie , pretože k rozhodujúcemu prílevu absolventov by malo prísť v lete. Ukazuje sa, že inštitút absolventskej praxe sa nestal takým silným nástrojom, ako sa čakalo".
Potvrdzuje sa teda, že absolventská prax vyzerá na papieri inak, ako v skutočnosti. Hlavným kameňom úrazu je nedostatočná motivácia mladých ľudí zapojiť sa do nej. Dostávajú za ňu totiž len symbolických 500 korún mesačne, o ktoré sa im následne zníži dávka sociálnej pomoci.
"Potvrdzuje sa, že inštitút absovenstských praxí, ktorý navrhli poslanci, zatiaľ dopláca na mnohé problémy. Jednoznačne potrebuje lepšiu previazanosť zákonov, hlavne vo vzťahu k odmeňovaniu absolventov. Treba však s týmto nástrojom pracovať a som presvedčený, že po čase si svoje miesto nájde", uzatvára minister práce P. Magvaši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.