agropotravinárskom reťazci.
"Súčasné ceny, za ktoré odpredávame obilie, vedú slovenské poľnohospodárstvo ku krachu. Pamätám si, že za také sumy sa obilie predávalo v šesťdesiatych rokoch. Dnes to pokladám za bojkot mlynov," povedal svoj názor riaditeľ Agrospišu v Spišskej Novej Vsi Ing. Ladislav Piga.
Vychádzajúc zo súčasnej situácie na agropotravinárskom trhu Spišská regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora totiž vypracovala odporúčané nákupné ceny v náväznosti na kvalitu obilia. Minimálna cena potravinárskej pšenice je v tomto prípade 4 200 korún za tonu. Potravinársku raž majú zase poľnohospodárski prvovýrobcovia možnosť predať za 4 tisíc korún. Čo sa týka kŕmneho obilia pšenice a jačmeňa - ich minimálna cena je 3 300 korún.
Spoločné stretnutie poľnohospodárov na Spiši podnietila v tomto prípade rozbehnutá žatva. Prvé kombajny vyšli do polí 23. júla. Ako poznamenal riaditeľ Spišskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ing. Andrej Sedlačko, pšenica je už pozbieraná zo 492 hektárov, čo z celkového hektárového počtu predstavuje 21 percent. Jačmeň je zase zozberaný na takmer 42 percentách. Celkovo v regióne Spiš pokosili 25 percent zasiateho obilia.
"Regionálnym problémom je predaj potravinárskej raže," vysvetlil A. Sedlačko. Ako ďalej konkretizoval, toho roku sa celkove sa Spiši predpokladá prebytok úrody obilia. Situácia je v tomto prípade komplikovanejšia, pretože verejný sklad obilia Poľnonákup v Spišských Vlachoch disponuje ešte minuloročnými zásobami. "Vzhľadom na doposiaľ signalizovaný dostatok obilnín na domácom trhu, predpokladáme, že túto komoditu budeme ponúkať na vývoz," vysvetlil A. Sedlačko. Kvôli tomu nielen na Spiši, ale v rámci celého Slovenska prebieha do 15. augusta toho roku bilancovanie úrody a číselné určenie vlastnej spotreby. "Na zistené prebytky budú následne vydávané licencie nepotrebného obilnín," dodal A. Sedlačko.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.