obrovským záujmom domorodcov. Predsa len, trojkombináciu piesok, palmy a voda ešte obyvatelia francúzskeho hlavného mesta nezažili. Trojkilometrový piesočný úsek pláže pod Eiffelovkou sa od začiatku leta podobá doslova na kúpeľné mesto, pričom uplynulý víkend sa tam podľa odhadov parížskej radnice opaľovalo približne 500 000 ľudí. V metropole východu sa síce v horúcich letných dňoch tiež zvykne opaľovať niekoľkotisíc ľudí, no o podobnej exotike ako v Paríži sa im môže len snívať.
Poniektorí z nich by boli radi, keby sa pri Hornáde mohli opaľovať aspoň v čistom prostredí, keďže o piesočných plážach pri tejto rieke môžu v najlepšom prípade len snívať.
"Choďte sa pozrieť k brehom Hornádu od Aničky až k ťahanovskému tunelu. Určite nepreženiem, keď poviem, že cez víkend sa tam opaľovalo aspoň dvetisíc ľudí. Lenže v akých podmienkach? Všade samé porozhadzované odpadky, fľaše, ešte aj tráva bola nepokosená. Nie sú tam ani žiadne WC, takže pri 'troche' šťastia tam môžete naraziť aj na výkaly. Nechápem, prečo s tým mestská časť aspoň niečo neurobí," posťažoval sa nám jeden víkendový návštevník "pláží" pri Hornáde.
Pravda je taká, že úsek Hornádu od Aničky až k ťahanovskému tunelu patrí k obľúbeným výletným miestam Košičanov. Hoci voda v rieke prílišnou čistotou neoplýva, kúpať sa tam dá na vlastné nebezpečenstvo. Prostredie v okolí Hornádu však príliš na kúpanie a opaľovanie neláka. Tráva je pokosená len v okolí hostinca U sudov, kde nájdeme aj WC a odpadkové koše. Omnoho horšie to vyzerá ďalej proti smeru rieky, kde sa váľajú rôzne odpadky a niektorí motoristi si dokonca chodia umývať svojich tátošov. Nie príliš lákavé sú fľaše po použitých olejoch, či ďalšie veci, ktoré tam zanechali návštevníci. O sociálnych zariadeniach je škoda hovoriť, lebo tam ani žiadne nie sú. O uvedených skutočnostiach sú dobre informovaní aj kompetentní ľudia v mestských častiach, cez územie ktorých Hornád v inkriminovanom pásme preteká.
Poslanec MZ Košice-Sever Peter Bajus nám povedal, že prechádzka okolo brehu Hornádu je aj jeho obľúbenou činnosťou. Hoci nie je veľmi spokojný s čistotou okolia Hornádu za Aničkou, o trávniky by sa podľa neho mala starať Správa mestskej zelene. "Viem pochopiť tých ľudí, čo sa sťažujú. Viem, ako to tam vyzerá, no naša mestská časť na to nemá žiaden vplyv," uviedol.
Katastrálne patrí územie od ťahanovského mosta smerom k tunelu pod "kuratelu" miestneho úradu MČ Košice-Ťahanovce. Zástupca starostu Andrej Eperješi taktiež nemá dobrý pocit z toho, čo okolie Hornádu ponúka kúpania a opaľovaniachtivým Košičanom. "Pravá a ľavá strana vyzerajú najmä po víkende veľmi zle. Žiaľ, v rámci mesta nám chýba lepšia koordinácia. Mali sme síce už raz stretnutie so všetkými zainteresovanými, no nijak sa to nepohlo. Problém je v tom, že kedysi sa starali o toto územie ľudia zo správy Povodia Bodrogu a Hornádu. Dnes však tieto pozemky patria urbariátu... Nikto nevie, na čom je. My nemôžeme na súkromných pozemkoch dať WC alebo odpadkové koše. Navyše, kto by z nich odvážal odpad? Nemyslím si, že by majitelia týchto pozemkov dobrovoľne platili mestu za odvoz odpadu. Aj niektorí záhradkári sú nezodpovední a nosia vlastný odpad na breh. Celé je to ako v začarovanom kruhu. Žiaľ, doplatia na to len ľudia, ktorí si chcú oddýchnuť," tvrdí A. Eperješi.
Košičania si tak môžu vybrať - aj naďalej sa chodiť opaľovať k Hornádu aj so všetkým "pohodlím", čo k tomu patrí, alebo využiť kúpaliská a vodné plochy v okolí mesta. Alebo... Ešte sú tu spomínané pláže na brehu Seiny, ale to by našinca vyšlo poriadne draho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.