Slovenské telekomunikácie totiž od augusta opäť zvýšili jeho ceny. Zdražujú sa volania na internetové čísla prostredníctvom klasickej telefónnej linky v slabej prevádzke z približne 24 Sk na 29,50 Sk za hodinu. Deje sa tak aj napriek tomu, že už pri poslednom zvyšovaní týchto cien bubnovali na poplach takmer všetci užívatelia internetu a do riešenia problému sa zapojili viacerí najvyšší predstavitelia tohto štátu. Žiaľ, zrejme to nepomohlo, a tak si občan opäť siahne do vrecka hlbšie.
Ak sa však pozrieme na krajiny, ktoré sú členom Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), vo vštkých sa platí za internet menej než na Slovensku.
"Protestujeme proti ďalšiemu zvýšeniu poplatkov za internet ku ktorému pristúpili Slovenské telekomunikácie od 1. augusta 2002. Domnievame sa, že ide o neprimerané zvýšenie, ktoré zo svojich peňaženiek opäť zaplatia bežní slovenskí surferi. Od vlaňajšieho leta sa cena internetu na Slovensku v slabej prevádzke zvýšila už o 66 percent, a to bez toho, aby sa internetovým užívateľom rozšírila ponuka služieb ako v Českej republike a Maďarsku," verejne sa dožadujú zníženia cien a zároveň vyjadrujú svoju nespokojnosť predstavitelia združenia Internet pre všetkých prostredníctvom Petra Polakoviča. K ich pripomienkam, ako aj protestu sa zároveň pripája aj iniciatíva Rok volieb ´02.
"Toto zdraženie je už tretie za posledných 13 mesiacov. Najviac zasiahne tých, ktorí sa chcú pripojiť na internet v domácnostiach. Obávam sa, že takýto postup ST bude mať vážny dopad na rozšírenie internetu. Pre väčšinu bežných ľudí na Slovensku sa stane menej dostupným, čo je v rozpore s dlhodobými záujmami Slovenska a jeho členstva v EÚ. Najmä po tom, čo sa Slovenská republika oficiálne pripojila k programu eEurope+, ktorého hlavnými cieľmi sú aj lacnejší a dostupnejší internet," vyjadril svoje pocity Marek Kapusta z iniciatívy Rok volieb ´02.
Slovenské telekomunikácie zdôvodňujú svoje kroky vysokými nákladmi a tým, že internet musia krížovo financovať z iných služieb. Protestujúcim však nejde do hlavy, prečo doteraz nezverejnili svoju nákladovú štruktúru.
Slovensko sa pripojilo k programu eEurope+, ktorého cieľom je budovanie informačnej spoločnosti pred rokom. Od toho času sa však v tomto smere veľa neudialo a ako to vyzerá, vyspelým krajinám nekráčame v ústrety, ale naopak. Do problému sa pred časom zainteresovala i vláda, ktorá sa uznesením zaviazala prostredníctvom zvýšenia konkurencie i cenovej regulácie ceny čo najviac stiahnuť smerom nadol. To sa malo udiať do konca tohoto roka. Zase však zostalo zdá sa len pri rečiach, veď v čase schválenia programu stála hodina pripojenia na internet cez víkend približne 18 korún, teraz je cena za hodinu surfovania 29,50 Sk.
Vyzerá to tak, že aj Telekomunikačný úrad je bezmocný, podľa vyjadrení jeho predstaviteľov vraj nemôže konať, nakoľko internetové služby nie sú v zozname regulovaných cien.
Telekomunikácie prešli zároveň aj na sekundovú tarifikáciu hovorov po prvej minúte pre bytových zákazníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.