zaregistrovaní nebudú, nemôžu podľa platnej legislatívy vykonávať lekárske povolanie. Predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár však poukazuje na nedokonalosti prijatého zákona a ostro odsudzuje výšku členského, ktoré Slovenská lekárska komora schválila pre novoprijatých členov.
"Zákon hovorí, že do registra nemôže byť zapísaný lekár, ktorý nevykonáva lekárske povolanie a to zas nemôže vykonávať ten, kto nie je zapísaný v registri. Vzniká tým patová situácia pre čerstvých absolventov lekárskych fakúlt, fakticky by mali ostať na dlažbe. Slovenská lekárska komora síce vyhlásila, že absolventov do registra zapíše, tým ale porušuje zákon. Zákon porušuje aj tým, že podmieňuje vstup do komory zaplatením členského príspevku. Príspevok za členstvo v nejakej organizácii predsa nemôže zaplatiť ten, kto jej členom nie je," rozhorčoval sa MUDr. Kollár v rozhovore pre Korzár.
Po schválení zákona o povolaní lekára a Slovenskej lekárskej komore volali slovenskí lekári celé roky, ale teraz sú z neho viac sklamaní, než spokojní. Nesplnil totiž zďaleka očakávania týkajúce sa právomocí komory a zaväzuje ich k povinnému členstvu, voči ktorému sa mnohí búria. Keďže naša ústava zaručuje slobodné zlučovanie, viacerí sa domnievajú, že jej zákon odporuje a preto podali podnet na Ústavný súd SR.
Lekárov tiež rozhorčila výška členských príspevkov v SLK, ktorá pre nových členov predstavuje 2700 korún, aj keď ostatní platia len 1200 korún ročne. Novoprijatým členom sa zdá neadekvátne prispievať na takzvaný "lekársky dom" v Bratislave, ktorý sa v minulosti vybudoval a niektorí tiež nechápu, prečo by mali platiť členské za celý rok, keď do komory vstúpili až v druhom polroku.
"Žiaľ, viacerí kolegovia podľahli tlaku komory a členské zaplatili v plnej výške, aj keď sme im odporúčali neplatiť takúto vysokú sumu. V súvislosti s členským komora dezinformovala lekárov, žiaden zákon nestanovuje, že ho musia zaplatiť spolu s vypísaním žiadosti o vstup do organizácie," konštatoval Marián Kollár, podľa ktorého nikto nevie, kam pôjde suma 1500 korún vybratá od každého novoprijatého člena, keďže lekársky dom už dávno stojí. Navyše "komora by sa nemala starať o budovanie palácov, ale o povznesenie lekára v našej spoločnosti".
Lekárov tiež pred časom nasrdili papierovačky, ktoré zapísaniu do registra nevyhnutne predchádzali. Každý lekár musel predložiť rodný list, osvedčenie o štátnom občianstve, fotokópiu diplomu a dokladov o vykonaných atestáciách i certifikátoch, záver preventívnej prehliadky, výpis z registra trestov mladší ako tri mesiace, potvrdenie zamestnávateľa o pracovnom vzťahu, povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v prípade neštátnych lekárov a tiež fotokópiu dokladu o zaplatení členského príspevku do SLK na tento rok. Podľa zástupcu prednostu pre detskú chirurgiu II. Chirurgickej kliniky FN L. Pasteura v Košiciach lekári vybavovaním týchto záležitostí ‚zabili' niekoľko dní a z peňaženky im ubudlo zopár stoviek na potrebné poplatky. Privátni lekári si ich môžu zahrnúť do nákladov, ale štátnym kolegom peniaze nik nevráti.
"Stavovská organizácia podľa všetkého nedôveruje štátu, pretože väčšinu z týchto údajov majú k dispozícii naši zamestnávatelia. Len nedávno sme v súvislosti s prechodom pod verejnú správu museli predložiť výpis z registra trestov, ale keďže tie boli staršie ako tri mesiace, boli sme nútení žiadať o ďalšie. Je to zbytočná byrokracia, ktorú si mohla komora odpustiť a vyvolala nevôľu mnohých kolegov," hovorí MUDr. Pavol Drahovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.