jej navýšenie zo súčasných 4 920 Sk na 6 190 Sk mesačne, teda o 1 270 Sk. "Zatiaľ nám dali garanciu SDĽ a SDA a zrejme budeme rokovať aj s SDKÚ a SMK," povedal na tlačovej besede prezident KOZ Ivan Saktor.
Keďže Rada hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) ani druhýkrát nedospela ku konsenzu o úrovni nárastu minimálnej mzdy, bude o jej novej výške rozhodovať vládny kabinet zrejme koncom augusta.
Ako uviedol I. Saktor, odbory boli v záujme konsenzu ochotné na tripartite ustúpiť na zvýšenie mzdy o 650 Sk na 5 570 Sk, ktoré navrhoval aj rezort práce. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR však trvá na úprave minimálneho zárobku iba o 530 Sk mesačne, teda na 5 450 Sk. Zdôraznil, že odborári trvajú na svojej požiadavke, pretože väčšinu pracovníkov prijímajú zamestnávatelia v súkromnom sektore práve za minimálnu mzdu, pričom popri oficiálnom zárobku im vyplácajú ešte "dlaňové sivé peniaze", ktoré, samozrejme, nie sú zdaňované a neplynú z nich odvody do verejných fondov.
V EÚ musí minimálna mzda v intenciách jej sociálnej agendy tvoriť aspoň 60 percent priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve, pričom v SR je momentálne pod 40. Aj pri odborármi navrhovanom náraste na 6 190 Sk od októbra by dosiahla len 50 percent. Posilnila by sa však motivácia nezamestnaných pracovať, pretože rozdiel medzi čistou sumou minimálneho zárobku (po odrátaní daní a odvodov) a životným minimom, od ktorého sa odvíjajú dávky sociálnej pomoci, by sa zvýšil na 1 715 Sk. V prípade spomínaného kompromisného návrhu na úrovni 5 570 Sk by tento odstup predstavoval 1 197 Sk.
Podľa zákona o minimálnej mzde sa jej suma určuje ako súčin priemernej mzdy v hospodárstve SR za predchádzajúci rok a koeficientu, na ktorom sa na základe návrhu MPSVR dohodnú sociálni partneri. Ak do 31. júla ku konsenzu nedospejú, stanoví výšku minimálnej mzdy vláda SR.
Nová úroveň minimálnej mzdy sa definuje nariadením vlády SR vždy k 1. októbru príslušného roka. Priemerná mesačná mzda zamestnanca v SR dosiahla za minulý rok 12 365 Sk, pričom návrh koeficientu zo strany KOZ predstavuje 0,5, AZZZ 0,44 a kompromisný návrh rezortu práce 0,45.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.