povedať do skvalitnenia prípravy slovenských hokejových hviezd a hviezdičiek z NHL, či z kádra zlatých medailistov zo švédskeho Göteborgu. "Priznám sa, že som o tom čítal v novinách. Ale zatiaľ sa ešte o ničom konkrétnom nedá hovoriť. Je pravdou, že sme sa rozprávali s Janom Filcom o tom, že v rámci letnej prípravy by som hokejistom urobil takú všeobecnú zápasnícku vložku, niečo také, čo sme robievali v rámci prípravy my. Ale musíme si na to ešte sadnúť a potom uvidíme. So Žigom Pálffym som už začal trénovať, rozprával som sa u so Zdenom Chárom, Rasťom Pavlikovským a Mariánom Hossom, tí majú záujem. Chcú v tomto smere trochu popracovať, ale detailnejšie to preberieme až za pár dní," dodáva tridsaťdeväťročný rodák zo Zlatých Moraviec.
"Neviem ešte, akú predstavu má Jano Filc, musíme to totiž nejako zladiť. Ja im však môžem ponúknuť to, čo sme robievali my. Tak, aby im to niečo dalo a samozrejme, neublížilo," hovorí Jozef Lohyňa.
Ako by mala príprava slovenských hviezd a hviezdičiek konkrétne vyzerať? "Je v tom trochu gymnastiky, trénovania obratnosti a posilňovania nie v činkárni, ale skôr s vlastným telom alebo so súperovým či sparingpartnerovým. Klasika, ktorú sme využívali i my. Pretože tá posiľňovala to, čo potrebujú i hokejisti, krk, ramená, brucho, chrbát. Ide o to, aby sa im ukázali isté veci, ktoré sa dajú do budúcna stále tesnejšie využívať."
Samozrejme, že legendy slovenského zápasenia sa nedá neopýtať na to, prečo už pri slovenskom zápasení nepôsobí. "Poviem to tak: nejaký prehľad nemám, som dva roky prakticky mimo, zo zväzu o mňa nejako nebol záujem. Počúvam, čo som sa stretol s chalanmi na tréningu, že je to také neslané, nemastné. Nás niekedy kritizovali, že je to slabé, myslím na tréningy a všeličo jedno s druhým, aby si našli zámienku, tak že teraz je to ešte horšie," hovorí Jozef Lohyňa, ktorý končil s aktívnou kariérou pred tromi rokmi, po šampionáte na domácej pôde v Bratislave a ktorý potom do roku 2000 pôsobil ako tréner voľnoštýliarov slovenskej reprezentácie.
K tomu, čo sa v súčasnosti deje so slovenským zápasením, sa Jozef Lohyňa veľmi vyjadrovať nechce. Jeho pohľad je vraj totiž len sprostredkovaný. "Musel by som vidieť, na čom sú chalani. Tí nejdú ani na majstrovstvá sveta, vraj nemajú natrénované a že je to ďaleko. Mne sa naozaj ťažko vyjadruje, musel by som vidieť aj tréningy, ako vyzerajú, aj chalanov, ako vyznievajú na turnajoch," hovorí Jozef Lohyňa, ktorý priznáva, že naša otázka je jednou z tých, ktoré dostáva s pomerne veľkou intenzitou.
"Mňa sa ľudia často pýtajú, prečo nie som pri zápasení, či nie je záujem o odborníkov. Moja odpoveď je taká, že keď nie je záujem, tak ja sa nikde netlačím. Robím prípravu hokejistom - mladým chlapcom a vôbec ľuďom, ktorí sa chcú zlepšiť vo fyzičke a kondícii."
Nedávno boli MS vo futbale v Japonsku a Južnej Kórey, v krajinách, ktoré sú neodmysliteľne spojené so športom, v ktorom Jozef Lohyňa žal úspechy.
Nakoniec na OH 1988 v Soule získal vo svojej váhe do 82 kilogramov vo voľnom štýle krásny bronz. Predčil ho len víťazný Kórejčan Han Myung Woo a Turek Necmi Gencalp. V zápase o bronz narazil Lohyňa na Rusa Alexandra Tambovceva, juniorského majstra sveta, ktorého zdolal v predĺžení - po tom, čo bol Rus tretíkrát napomínaný za pasivitu.
O dva roky neskôr, na MS 1990 v Tokiu, sa stal v kategórii do 82 kilogramov Lohyňa majstrom sveta vo voľnom štýle. Vo finále zdolal Američana Algera, hoci ten viedol pár sekúnd pred koncom zápasu 2:0. Po útoku v posledných sekundách však Lohyňa otočil na 3:2. Vyšiel mu tradičnú útok na nohy súpera, Lohyňa sa na žinenkách preslávil práve tzv. krstačkou (krst - v bulharčine kríž), ide o chmat, v ktorom súperovi prekrížil nohy, a tak ho spacifikoval.
"Samozrejme, že som si pri futbale spojil niečo so svojej minulosti. Ja mám ku krajinám Ďalekého Východu blízky vťah, aj preto, že som tam zožal úspechy. Priznám sa, že keď som ešte pred majstrovstvami sveta vo futbale videl olympijský štadión v Soule, tak tá nostalgia tam bola. Bolo to príjemné," hovorí bronzový z OH 1988, piaty z rovnakej váhy a kategórie na OH 1992 v Barcelone a štvrtý vo voľnom štýle v deväťdesiatke na OH 1996 v Atlante.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.