Rudňany sa obávajú následkov zatápania banskej šachty
Rudňany - Následky banskej činnosti robia dnes problémy viacerým obciam na východnom Slovensku. Medzi najvýznamnejšie z nich patrili aj Rudňany,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ktorých kataster sa nachádza na území rozsiahleho banského poľa. To prináša obci viacero problémov, pretože dodnes nedošlo k rekultivácii objektov a v blízkej budúcnosti sa tak zrejme ani nestane. Ich súčasným majiteľom je totiž Želba, a. s., na ktorú bol tento rok vyhlásený konkurz.
Rudnianskemu starostovi Miroslavovi Blišťanovi však v tejto súvislosti robia starosti predovšetkým environmentálne vplyvy banskej činnosti, ktoré doteraz nikto nevie presne určiť. "Banské pole sa tiahne od Sloviniek až po Závadku. Je hlboké okolo 700 metrov a prirodzenou cestou sa zatápa. Nikto však vodu neodčerpáva. Podľa našich informácií sa z 22 podlažia už dostala na trináste. Nevieme presne povedať, ako sa tento stav odrazí na povrchu, keď pod ním je sedem a pol metrov kubických vody. Ak sa však dostane až tesne pod povrch, začne vytekať hneď pri vstupe do obce z banskej šachty Rochus," informoval o súčasnej situácii starosta.
V tejto súvislosti už bola na nátlak Rudnian a Poráča, ktorých sa toto nebezpečenstvo týka najviac, pred štyrmi rokmi vypracovaná štúdia o environmentálnych vplyvoch zatápania banskej šachty. Tá okrem podrobných výskumov a návrhov na riešenie tejto situácie hovorí aj o potrebe sanácie banských šácht. Tie však nie je čím zasypať. Dodnes sa totiž na likvidáciu nenašli finančné prostriedky. Súčasný majiteľ sa o ne už nepostará, obec ich k dispozícii nemá a ministerstvo hospodárstva, na ktoré sa starosta obrátil ako na poslednú záchranu, ich odmieta poskytnúť.
"Môžeme sa spoliehať už len na nového majiteľa, ktorý by to mal dať do poriadku. Som však zvedavý, kto bude mať o takéto nelukratívne objekty záujem. Obávam sa, že kupca sa len tak ľahko nenájde a tento problém sa stane hrozbou pre budúce generácie."
Správkyňa konkurznej podstaty Zuzana Kollárová však verí, že záujemcu sa predsa len podarí nájsť. "O spôsobe a už vôbec nie o termíne predaja majetku však ešte nemôžeme hovoriť. Schôdza veriteľov a prieskumné pojednávanie sa totiž uskutoční 12. augusta a až na nej sa určí presnejší dátum," informovala správkyňa.
Okrem podzemných objektov trápia obec aj nehnuteľnosti v jej katastri, ktoré kedysi patrili Železorudným baniam, v súčasnosti sú nevyužité a chátrajú. "Snažili sme sa ich získať bezodplatným prevodom, zrekonštruovať a dať k dispozícii školstvu. Ani jednej z našich žiadostí sa však nevyhovelo." Ich majiteľ od obce žiada finančnú náhradu a tú mu nemá z čoho poskytnúť. "Zo strany Želby nevidím záujem, aby tieto budovy slúžili občanom. Aj keď sa na ich výstavbe väčšinou podieľali oni sami, dnes z nich nemajú žiaden úžitok," vyjadril svoju nespokojnosť M. Blišťan.
Rekultivácia objektov v oblasti 5RP I sa mala robiť hneď po ukončení banskej činnosti. Doteraz sa však
v tejto veci neurobilo nič. "Všetky dobre mienené návrhy obce sú torpédované a odmietané kritickým postojom zo strany ministerstva hospodárstva až po najnižších podriadených," konštatoval starosta.
Jediný, kto môže podľa starostu niečo v tejto oblasti urobiť je súčasnosti len štát. Na posledný list ministerstvu hospodárstva však dostal M. Blišťan jednoznačnú odpoveď, že sa ich pripomienkami nebude zaoberať a nebude sa k tomuto prípadu vracať. Čo sa teda nakoniec stane s bývalými banskými objektmi je pre starostu aj pre obyvateľov veľkým otáznikom.