situovali do levočskej radnice, bolo poukázať formou módnej prehliadky na rozdiel medzi súčasným a archaickým ľudovým krojom. Záujemcovia uvideli dvadsaťosem dobových odevov, ktorými sa od dávnej minulosti až podnes pýšili obyvateľky spišského a šarišského regiónu.
"Práve týmto odevom sa odlišovala dedina od dediny, kraj od kraja. Nielenže zahaľoval telo, ale odhaľoval estetické i výtvarné cítenie ľudu žijúceho častokrát až na pokraji biedy," prihovorila sa v úvode módnej prehliadky turistom ale aj domácim milovníkom slovenských tradícií zástupkyňa riaditeľky Slovenského národného múzea Spišského múzea v Levoči PhDr. Dáša Pavúková. Ukážka krojov pozostávala z dvoch častí prvú tvorili exponáty muzeálneho depozitu a na druhej sa podieľali šikovné ruky a zapálené srdce firmy Krojtex, ktorá ich šije pre potreby súčasných folklórnych skupín a súborov.
Štvorica ženských krojov zo Spiša, ktorá otvorila netradičný pohľad na ľudovú módu, potvrdzovala vysoký vkus domáceho obyvateľstva. "Slobodné dievčatá - súce na vydaj - nosili na hlave partu. Mladé nevesty si vlasy upravené do takzvaného chomle zakrývali paličkovaným levočským čepcom a uväzovali sviatočnú šatku s drobným vzorom. Takto sa vychystala aj vtedajšia nevesta, keď ju ženích prevážal spolu s výbavou do svojho domu," priblížila dobové zvyky v odievaní PhDr. D. Pavúková.
Kontrastná farebnosť a oveľa kratšie sukne zase kedysi charakterizovali susediaci šarišský kroj. Ďalším poznávacím znakom šarišského dievčaťa boli bohato naberané rukávy, zástery a živôtiky s krížikovou alebo plnenou výšivkou, mnoho trblietavých detailov na odeve a veľa háčkovej a paličkovej čipky.
Úlohy modeliek sa v sobotu zhostili členky ľudového súboru Krompašan, ktorý zároveň hudobne dopĺňal dobovú atmosféru. Zúčastnených pohostil makovými a orechovými koláčmi a v závere podujatia vyzvali jeho členovia prítomných do tanca.
"Sme radi, že prehliadka mala u divákov úspech a postarala sa o príjemnú víkendovú zábavu. Takisto sme vďaka nej prevetrali kroje, pochádzajúce predovšetkým zo začiatku dvadsiateho storočia, pričom vek jedného z predvedených modelov hovorí až o dvoch stovkách," uviedla PhDr. D. Pavúková. Ich doterajšie využitie v rámci muzeálnej zbierky poskytovalo len občasnú účasť formou doplnku na vystavených expozíciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.