rezbárov v prírodnom ateliéri, presnejšie na ihrisku v Janove pri Prešove, počas celého týždňa tvorila a ako sa nám niektorí priznali, jediné čo ich otravovalo, boli ovady. Dlátko z času na čas museli odložiť, aby sa ich zbavili. Z dubového a lipového dreva po hrubom opracovaní motorovou pílou sa začali za klepotu dlátok a kladív postupne formovať sochy so sakrálnou a ľudovou tematikou. V piatok sme všetkých zastihli pri upravovaní posledných detailov na plastikách a ošetrovaní fermežou, ale ochotne sa s nami podelili o svoje dojmy.
"Vyrezal som sochu svätého Jána Nepomuckého. Je z lipy, ktorú mali dvaja chlapi problém zložiť. Meria dva metre a 15 centimetrov. Je to známy český svätec a okolo roku 1700 ho mala takmer každá dedina. Povedal som si, že by mala byť aj v Janove," povedal nám spokojný so svojou prácou Ján Krajči z Košíc.
Na otázku koľko takýchto nadrozmerných sôch už vytvoril, nám odpovedal, že spomedzi veľkých je táto devätnásta. Ostatné zdobia rôzne kúty Slovenska, ale za 35 rokov vyrezal už tisícky menších plastík.
Andrej Gavula z Čabín v okrese Medzilaborce ostal verný ľudovej tvorbe a vyrezal pastiera s palicou.
Vlani nováčik medzi rezbármi, inak herec Dušan Brandýs, si tento rok vybral inú tému. Po vlaňajšom toteme tentoraz z duba vyrezal ženu, ktorú nazval "Bosorka priščata".
"Mám už plány. Ak prídem o rok, vyrežem ešte chlapca, vnučku, vnúčika. Celú rodinku," prezradil nám svoje plány spracované vtipnou formou.
Trojica autorov Miroslav Janič z neďalekých Radatíc, medzi rezbármi nováčik Marek Mikluš z Klenova a Jozef Lukáč z Bzenova vyrezali z dubového dreva troch kráľov.
"Je to taký nápad do budúcnosti, ktorý nám vnukol Pavol Šarišský. Teraz sme urobili kolekciu troch kráľov, ktorí nesú kadidlo, myrhu a zlato. Postupne k nim pribudne celý betlehem. Robil som veľkú plastiku prvýkrát a pri pozorovaní rezbárov som sa dosť naučil," prezradil nám M. Mikluš.
Ani hlavný organizátor podujatia Pavol Šarišský sa nenechal zahanbiť, hoci mal pri sprevádzaní hostí na výstave v tamojšej galérii a organizačných povinnostiach menej času, ale do zbierky pribudla žena s nošou.
Vedľa rezbárov hľadali nový rozmer inšpirácií aj neprofesionálni maliari ako Darina Sajdáková, Irena Kalafusová či Kamil Jurašek. Ako nám za všetkých povedala Anna Hirková, tvorivá atmosféra bola vynikajúca a spoločné úsilie ich vyprovokovalo k takým výkonom, aké neprichádzajú hocikedy.
"Stačí sa tu zastaviť, poobzerať a nápad príde sám. Aj práca v kolektíve má svoj význam. Bolo nám tu fajn a dúfam, že nás organizátori pozvú aj o rok."
V sobotu sa tohtoročné podujatie skončilo tradične. Slávnostnou výstavou spojenou s kultúrnym programom, ktorý pripravili folklórne skupiny z okolia a prešovská folková skupina Bumerang. Nechýbal ani ohňostroj a nefalšovaná vidiecka diskotéka. Na otázku, či v tradícii bude obec Janov pokračovať, nám starosta František Harčár s úsmevom odpovedal:
"Záleží to od ochoty rezbárov prísť a na finančnom zabezpečení. Budeme hľadať možnosti a usilovať sa udržať tradíciu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.