zoskupenia VLK Juraj Lukáč.
Konkretizoval, že ide o televíznu reláciu Českej televízie "Nedej se", ktorú v Prešove natáčali 29. júla. Zdôraznil, že prednosta krajského úradu už päť mesiacov blokuje oficiálne vyhlásenie ich súkromnej rezervácie Vlčia v Čergove.
"Pritom 14. marca mu odbor životného prostredia krajského úradu odovzdal na podpis dohodu s tým, že text je v poriadku. Polačko najprv dôvodil nepodpísanie dohody listom pani Holéniovej o podaní určovacej žaloby na súd v spore o časť územia súkromnej prírodnej rezervácie Vlčia. Okresný súd v Prešove však potvrdil, že určovacia žaloba podaná nebola. Najnovšie sa pán prednosta odvoláva na žiadosť advokáta bývalého spoluvlastníka parcely, na ktorej leží Vlčia, pána Jozefa Dvorščáka. Podľa nášho názoru bola táto žiadosť podobne, ako predošlý list, vyfabrikovaná účelovo."
Lukáč zároveň doložil písomný súhlas na odčlenenie pozemku Lesoochranárskeho zoskupenia zo spoločnej parcely, ktorú sám Dvorščák podpísal na matričnom úrade. "Správanie sa prednostu krajského úradu je fraška," poznamenal. Ako povedal, v spomínanej žiadosti pána Dvorščáka sa spomína notárka JUDr. Petrová zo Sabinova a tiež je tak odvolanie sa na akýsi zákon. "Je to právny nezmysel, lebo my JUDr. Petrovú nepoznáme, konal pre nás iný notár a na základe iného zákona." Náčelník Lesoochranárov skonštatoval, že Polačko to všetko robí preto, aby mal argumenty pre premiéra Dzurindu, lebo záležitosť sa sleduje. "Neviem, či sú ešte ľudia, ktorí Polačkovi dôverujú, ale ja pravicovú stranu v ktorej je určite voliť nebudem a budem to odporúčať aj všetkým našim členom."
Na otázku, prečo Polačko v predmetnej záležitosti nehovorí pravdu, Lukáč uviedol: "Našou súkromnou rezerváciou sme umŕtvili drevo na takmer 10 miliónov korún. Sme v centre Čergova a existujú silné tlaky od podnikateľských skupín, ktorým daný stav nevyhovuje. Nemôžu poľovať, nemôžu ťažiť, nemôžu sa prechádzať autami po lese." Dáša Lukáčová zároveň poznamenala, že keby pristúpili na podmienky krajského úradu nemohli by sa pozrieť do očí 1 200 darcom ktorí Vlčiu podporujú. "Pritom zbierka beží ďalej, máme už ďalších 200-tisíc korún na rozšírenie nášho územia."
Na otázku ako mienia vykorčuľovať zo vzniknutého patového stavu, Juraj Lukáč povedal, že sa zmenil zákon. "My sme sa dobrovoľne zriekli finančnej náhrady za to, že naše územie bude v piatom pásme ochrany a teda ho nemôžeme užívať. Ak by sme tak nespravili bolo by to z našej strany nemorálne." Následne odcitoval zo zákona ktorý vstupuje do platnosti v januári 2003: "Ak pozemok spĺňa podmienky na vyhlásenie územnej ochrany, krajský úrad ho vyhlási za súkromné chránené územie. Dúfame, že sa to celé, ale vyrieši skôr."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.