informačná agentúra v Prešove. Šesťsto anketových lístkov rozdali na besedách so študentmi a prostredníctvom Študentskej spoločnosti pre politické vedy, ktorá pracuje pri Prešovskej univerzite. Zberné schránky umiestnili na vrátnicach internátov Prešovskej univerzity.
Podľa informácií Marty Maťuvkovej zo SAIA ukázala anketa, že motivácia mladých zúčastniť sa na voľbách je rôzna. 21 percent respondentov od volieb očakáva zmenu k lepšiemu. Možnosť ovplyvniť budúci vývoj Slovenska voľbami ako dôvod účasti uviedlo 14 percent respondentov. Až 26 percent opýtaných však uviedlo, že im motivácia zúčastniť sa chýba.
Na otázku "Aké pozitívne zmeny očakávate od novej vlády?" najviac mladých ľudí odpovedalo, že žiadne (24,5 percenta). Zmeny sociálnych istôt, hlavne vytvorenie dostatku pracovných miest očakáva dvadsaťjeden percent opýtaných, jedenásť percent čaká zlepšenie životnej úrovne.
Podľa informácií M. Maťuvkovej anketa ukázala, že mladí ľudia pocítili po roku 1989 zmeny hlavne v oblasti slobody prejavu (15,4 percenta), možnosti cestovania a štúdia v zahraničí (9,3 percenta) a zlepšení spoločenského života (8 percent).
Poslanec Národnej rady SR by mal mať podľa väčšiny respondentov vysokoškolské vzdelanie so zameraním na právo, politológiu, alebo medzinárodné vzťahy. Podľa 11 percent opýtaných na vzdelaní nezáleží, je len potrebné, aby poslanci vykonávali dobre svoju prácu.
"Z výsledkov výskumu vyplýva, že mladí ľudia sledujú politické dianie na Slovensku, ale sú dosť skeptickí k zmenám, ktoré by mohli nastať po tohoročných voľbách," tvrdí M. Maťuvková.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.