fondu, vo vlastníctve štátu je zvyšných 44 percent.
Štátne organizácie lesného hospodárstva vracajú lesy pôvodným vlastníkom na základe zákonov o úprave vlastníckych vzťahov k pôde. Podľa informácií z ministerstva hospodárstva k 31. decembru 2001 evidovali vyše 93-tisíc žiadostí o vrátenie vlastníckych či užívacích práv na pôdu s výmerou takmer milión hektárov. Kladne bola vybavená približne polovica.
Podľa vlastníckych práv sa neštátne lesy delia na súkromné, spoločenstvové, cirkevné, obecné a iné. Najviac z nich zaberajú spoločenstvové lesy. Ich majiteľmi sú tzv. pozemkové spoločenstvá, ktoré vznikli transformáciou bývalých urbárov a komposesorátov. Predstavujú skupiny vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti. V súčasnosti ich je vyše 2600.
K „iným" patria lesy v družstevnom vlastníctve a lesy, ktorých vlastníctvo sa z rôznych dôvodov nedá identifikovať. Lesy neznámych vlastníkov obhospodaruje štát. Štát sa stará aj o lesy, o ktoré ich právoplatní vlastníci nejavia záujem. V skutočnosti tak neštátne subjekty hospodária iba na približne 40 percentách celkovej výmery lesov.
Záujmy vlastníkov neštátnych lesov obhajujú občianske združenia. Najväčším z nich je Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ktorá združuje približne 650 subjektov, prevažne pozemkových spoločenstiev.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.