Akoby nestačilo, že základné obilniny dozrievajú v ťažko dostupných miestach neskôr, búri sa aj príroda.
"Zasiali sme spolu 200 hektárov pšenice a hybridu tritikale. Už viac ako týždeň sa snažíme žať, ale stále nás prerušuje dážď. Máme dva vlastné kombajny a včera nám prišiel na výpomoc ďalší. Úroda sa ukazuje dobrá, ale rozhodujúce bude to, či sa nám ju podarí a hlavne kedy, dostať z poľa pod strechu," priblížil nám situáciu na začiatku tohto týždňa člen manažmentu spoločnosti Rotax ARCH, s. r. o., v Pčolinom, Vladimír Fencák.
Podobne sa pohráva počasie aj s poľnohospodármi v Ľubiši, Papíne, Krásnom Brode, ale aj v ďalších podhorských obciach horného Zemplína.
V okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce osiali poľnohospodári spolu 6 489 hektárov základných obilnín. K termínu na prelome júla a augusta pozbierali z celkovej výmery vyše 4-tisíc hektárov, čo predstavuje niečo viac ako 62 percent plochy.
"Priemerné výnosy základných obilovín sa pohybujú okolo 2,6 tony z hektára. Málo nad tento priemer prečnieva len pšenica s 2,7 tonami z hektára. Po nej nasleduje tritikale s 2,5 a jačmeň s 2,3 tonami z hektára. Zber repky olejnatej sme už ukončili. Priemerná úroda 1,7 tony z hektára je vzhľadom na to, čo sa udialo počas vegetačného obdobia, optimálna. Najväčšie problémy budú so zberom ovsa, pretože dozrieva nerovnomerne a prístup k nemu je náročný pre ľudí aj techniku," zhodnotil stručne stav žatvy v tejto časti Zemplína pracovník Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR Emil Čerevka.
Autor: var
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.