prilákanie domácich aj zahraničných turistov a ako jeden z najväčších zdrojov prosperity slovenských prírodných lokalít. "Zaslali sme žiadosť na Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, konkrétne odboru cestovného ruchu o dotáciu vo výške štyristopäťdesiattisíc korún na vyfinancovanie štúdie, ktorá by načrtla viaceré varianty využitia územia vhodného pre rozvoj cestovného ruchu. Ide o takmer dvadsaťkilometrovú rozlohu zahŕňajúcu rekreačné oblasti, akými sú Košiarny Briežok, Čingov, Ďurkovec, Tatran a Smižiansku Mašu," informoval o zámeroch využitia prírodných kapacít v prospech zvýšenia prílivu turistov M. Kotrady (na snímke), ktorý už tento štvrtok podpíše zmluvu o zadaní vypracovania štúdie s jej projektantom.
"Vízia budúceho využitia spomínaných lokalít by nemala opomenúť technickú infraštruktúru, environmentálne pohľady a finančno-ekonomickú analýzu efektivity budúceho smerovania cestovného ruchu na Spiši," načrtol hlavné body pripravovanej štúdie, ktorá by mala byť hotová už koncom októbra tohto roku starosta Smižian.
Pri jej vypracovaní bude obom dotknutým stranám napomáhať Správa národného parku Slovenský raj a Spišská regionálna a rozvojová agentúra. Medzi jej ďalšie výhody, okrem poskytnutia takmer polmiliónovej dotácie, bude možnosť žiadať o rôzne medzinárodné podporné granty. Tie totiž svoje prostriedky prerozdeľujú práve na základe podobných výhľadov, ktoré riešia problematiku zatraktívnenia cestovného ruchu v slovenských lokalitách.
"Myslím si, že doterajšie smerovanie cestovného ruchu na Spiši nabralo dobrý smer, a to po stránke ubytovacích aj stravovacích služieb. Spracovateľ projektu bude pri tvorbe štúdie konzultovať aj s týmito subjektami svoje nápady a vezme do úvahy ich stanoviská," uviedol M. Kotrady.
Myšlienka vypracovania celkovej analýzy vznikla na podnet Spišskej regionálnej a rozvojovej agentúry, ktorá sa podieľala na podobnom úspešnom projekte lokality Mlynky a okolie.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.