Milhosti prestali spracúvať splašky zo Sene. Ukončiť protest sa rozhodol po tom, ako sa o problém začala zaujímať Slovenská inšpekcia životného prostredia, inšpektorát ochrany vôd Košice.
„Inšpektori, ktorí prišli problém preskúmať do našej obce, vypracovali informáciu o stave do Bratislavy a odporučili ministerstvu životného prostredia prednostne podporiť vybudovanie ČOV pre Seňu," povedal M. Bačenko.
Oddnes začne ČOV v Milhosti po dvoch mesiacoch opäť spracúvať splašky zo Sene. Ako povedal Bačenko, v súčasnosti je po desaťdňovej protestnej hladovke, počas ktorej schudol sedem kilogramov, jeho zdravotný stav uspokojivý.
V Milhosti zvýšia kapacitu spracovania technologickým zásahom, pri ktorom zvýšia príkon dúchadiel. To si vyžiada vyššiu spotrebu energie a tiež zvýšenie náklady, ktoré bude musieť znášať obec Seňa. Ide o dočasné riešenie, ktoré má zabrániť, aby ľudia zo Sene s dvetisíc obyvateľmi prestali vyvážať splašky a fekálie na okolité polia a záhrady, čo ohrozovalo kvalitu spodných vôd a zvyšovalo riziku vzniku epidémie.
Problém s naplnením kapacity ČOV v Milhosti a následným vypovedaní zmluvy so Seňou nastal po tom, ako sa na ČOV napojila fabrika americkej spoločnosti Molex v Kechneci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.