pred uzávierkou kandidátnych listín, nemá obsah, štruktúry ani program, skrátka žiadne atribúty, ktoré robia stranu stranou, ešte prebila do parlamentu. Pokiaľ toto HZD s odcviknutým "S" vyjde, bude svetový rekord.
Zatiaľ platí, že všetko zostáva v rovine "keby". Deväť percent pre HZD je petarda, ktorá si pýta ďalšie preverenie. Už aj preto, lebo Dicio nie je zrovna firmou, ktorá by si na výrobe preferencií už urobila veľké meno. Niekoľko svojich meraní, ktoré sa príliš nerozchádzali s konkurenciou, zverejnila až tohto roku. Na istejšej pôde by sme sa mali pohybovať v druhej dekáde augusta, keď príde so svojimi výsledkami kmeňová štvorka - ÚVVM, Markant (ten už možno tohto týždňa), MVK, Focus. Pre úplný obraz sa žiada dodať, že vo vôbec prvom výskume, kde sa HZD objavilo, mu agentúra Polis v tom istom období (posledná dekáda júla) namerala 5,3 percenta. Tento prieskum ale bol - ako všetky od Polisu - telefonický a teda s vyššou mierou chybového rizika.
Tak či inak tu máme už dupľovanú indíciu, že Gašparovičovi sa zázrak môže podariť. Ba dokonca v tejto chvíli je možné risknúť už aj formuláciu, že parlamentná budúcnosť HZD je o čosi pravdepodobnejšia ako mimoparlamentná. A - podmienečne! - sa Gašparovičovi prichodí aj ospravedlniť za názor vyslovený pred týždňom, že to, s čím prichádza (útek od Mečiara po tom, čo ho nevzal na kandidátku), je menej ako málo ešte aj na Slovensku. Zdá sa, že to môže byť aj dosť. Na vlastnú obranu ale povedzme, že prienik HZD nad 5 percent netipoval v nelaickej verejnosti fakticky nikto.
Nad Gašparovičovým komentárom, že jeho preferenčná nádielka je "výsledkom vnímania potrieb voličov", sa ale môžeme už spokojne zabávať bez rizika, že by hrozilo ešte jedno ospravedlnenie. Na úspechu (ešte raz - ak sú čísla reálne) HZD je kúzelné práve to, že zostáva nepreniknuteľnou záhadou, aké a ktoré potreby voličov táto strana vníma, a akým spôsobom. Trojmesačný honorár ponúkame tomu, kto vie v tejto chvíli povedať, aké sú priority HZD v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálneho systému a pod. Vieme toľko, že pri prvom a zatiaľ jedinom odtajnení programových úmyslov sa deklarovali "naľavo od stredu". Čo je impozantné, keďže doteraz stáli s "ľudovou stranou" mierne napravo...
Veru tak. Žiadne vnímanie potrieb voličov, ale hlboká iracionalita voličského správania je vysvetlením takejto percentáže pre stranu, ktorá nijaký program nemá. Pre politikov tzv. programových strán, ktoré sa pľantajú hlboko pod prahom zvoliteľnosti, je toto Dicio jasnou inšpiráciou, aby rýchlo spáchali samovraždu. Na Slovensku netreba robiť politiku - treba vedieť odchádzať a vedieť kam prísť.
Gašparovič je nesporne figúra so svojskou charizmou. Vo verbálnom prejave výrazne neohrabaný, nevyprofilovaný v žiadnej špeciálnej oblasti, vždy v zákryte za Mečiarom a verejne mu nikdy neprotirečiaci... Takýto Gašparovič si napriek všetkým nedostatkom udržal dlhé roky imidž "dvojky" HZDS, hoci s vysokou ústavnou funkciou sa musel rozlúčiť ešte v r. 1998 a stranícke funkcie nezastával. Mečiarovi sa podobá v jednom - vyžaruje istú autoritu. Jej zdroj je síce záhadný, táto osobná chémia však stačila, aby ho paranoidný Mečiar podozrieval ako konkurenciu.
A toto sa mu asi stalo osudovým; tak sa chcel zbaviť tejto sivej eminencie, že mu začal jednu po druhej ponúkať rôzne mimomocenské pozície (ombudsman, sudca ÚS), len aby sa do nich nechal zvoliť. Čím urputnejšie Gašparovič odmietal, tým hlbšie podozrenie klíčilo v predsedovi, ktorého sa zmocnil blud, že ho chce po voľbách zradiť. A ako pre Európu stráviteľná alternatíva zosadiť... Tak bol "Gašpi" vyškrtaný z kandidátky. Mečiara oklamal jeho politický inštinkt - odtušil, kto mu namydlí schody, len neutrafil chvíľu a spôsob.
Prepad HZDS na 18,7, ktorý je spojenou nádobou deviatky HZD, sa bude musieť ešte tiež otestovať. Ak sa výsledky potvrdia, pôjde o najdramatickejšiu preferenčnú zmenu ako v histórii HZDS (pod 20 percent padli iba jediný raz - pred pádom druhej muftivlády v zime °94), tak aj v tomto volebnom období. Znamenala by preformátovanie politickej scény do nového základného tvaru. To by pár týždňov pred voľbami mohlo viesť aj k prepisovaniu kampaňových stratégií iných strán. Treba si totiž uvedomiť, že do členenia na HZDS a "zvyšok sveta", ktoré sa už usadilo, by sa vlúdil značne problémový prvok. HZD totiž vylučuje koalíciu s HZDS, koalíciu s HZD zároveň nepripúšťajú koaličné strany "menšieho zla" (SDKÚ, KDH, SMK), pričom noví aktéri - Smer a ANO - zatiaľ vyčkávajú. Sú to úplne nové východiská, kľúčom k pravdepodobnému zaradenia HZD budú odhady, ktorým smerom sa koaličný potenciál nového aktéra skôr rozmrazí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.