kontroverzná pódiová šou. Na javisku ste mali možnosť prostrednístvom dvoch neplnoletých umelkýň a ich sprievodných tanečníc zhliadnuť najrôznejšie sexuálne náznaky, bozkávaciu súťaž či výzvy na masturbáciu. Texty piesní a sprievodné slová dievčat sa nevyhýbali chúlostivej téme divákom prednášanej priamo na tácke. Navyše všetko s výrazne homosexuálnym podtextom. Keby išlo o speváčky o čosi staršie, ktoré už majú čosi za sebou a ich divácka klientela bola prirodzene zostavená z o čosi odrastenejšieho publika, nik by nepovedal ani slovo. V hľadisku košického amfiteátra však sedeli v nezanedbateľnom počte aj deti z prvého stupňa ZŠ, čo už za zamyslenie stojí. Mnohí rodičia zavelili na odchod, iní zostali spolu s deťmi do konca. Nás však predsa zaujímalo, či to, čo spoločnosť prirodzene toleruje a bežmyšlienkovite ponúka našim najmladším, nemôže mať na deti vplyv, ktorý sa kladným veru nazvať nedá.
"Všetko, čo deti vnímajú s veľkým zaujatím, má vplyv na ich prežívanie a správanie," povedala nám pracovníčka Linky detskej dôvery, psychologička, ktorá tam pracuje pod menom Mariana. "Viete, to je ako pri každom nevhodnom televíznom programe či filme. Ak rodič dieťaťu správne vysvetlí, o čo ide, ak je pri tom s ním a prejaví na danú situáciu svoj názor, dieťa tak dokáže správne usmerniť. Účinky mnohých ohrozujúcich tém či už sexuálnych alebo násilných sa eliminujú v bezpečnom prostredí. Hlavne treba o zhliadnutých veciach s deťmi komunikovať a dokázať si vypočuť aj ich názor. Veľa však závisí od reakcie rodiča. Ak tento povie rázne stop, môže to u detí vyvolať opačnú reakciu, kedy si zakázané ovocie budú vyhľadávať zo vzdoru potajme. V tomto prípade sa to deťom dá vysvetliť i tak, že ide o umelecké stvárnenie, ktorého účelom je za každú cenu ľudí šokovať," vysvetľuje psychologička.
Je paradoxom, že dnes, kedy sú v televízii prísne označované filmy vhodné pre deti od určitého veku, či v kinách nájdete rôzne mládeži neprístupné, prídu deti k lacnému zážitku zo sexuálnej šou na koncerte určenom v podstate pre ne. "Možnože by organizátori mali určiť spodnú vekovú hranicu návštevníkov takéhoto koncertu, no určite by sa to nestretlo s odozvou. Je otázne, či jednotlivec dokáže posúdiť, kde je ešte hranica umeleckého stvárnenia a kde už sa to blíži k paragrafovému vymedzeniu. Koncert som nevidela, ale podľa toho, čo som počula, podľa mňa tam predvedená šou už prekračovala hranice akejsi prirodzenej spontánnosti a mieru tolerancie ľudí, ktorí z prevažnej väčšiny išli za hudobným zážitkom," dodáva Mariana. "Určte by som však nepodceňovala možnosť, že deti si zo správania svojich idolov urobia vzor," pokračuje.
Tatu podľa nej vyleteli na výslnie veľmi rýchlo, čo môže mať za následok ich napodobňovanie zo strany mladých fanúšikov. Homosexualita je však génová záležitosť a nedá sa len tak odpozorovať. Aj keď k vonkajším prejavom dôjsť môže. Je dobré, že sa dnes o týchto veciach otvorene rozpráva, ale treba poznať mieru. "Pretože nie je normálne, keď nám na linku volajú jedenásťročné deti, ktoré sa nám sťažujú, som 'lesba' a podobne. Nevedia, o čom to je, ale už o tom rozprávajú. Je to pre ne niečo nové, šteklivá téma ich nanajvýš zaujíma. Šokovaní rodičia to s nimi odmietajú prebrať a nám sa potom množia telefonáty s problémami maloletých 'homosexuálov', čo určite nie je normálne," dokončila psychologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.