rôzne lesné plody. "Sociálne dávky sú veľmi nízke. Každé ráno preto ideme do lesa zbierať huby. Keď ich chceme pri ceste predať, prídu policajti a zoberú nám ich," vysvetlil nám jeden z richnavských ukrivdených Rómov.
Úplne odlišný názor na predaj lesných plodov majú však policajné zložky. "Na miestach, kde občania predávajú lesné plody, musíme vykonávať preventívnu činnosť. Stáva sa doslova, že niektorí vbehnú do dráhy auta v snahe zastaviť ho a vodičovi predať huby," uviedol riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v Krompachoch kpt. Ing. Pavel Voško.
Podľa jeho ďalších slov ten, kto v lese nazbiera akékoľvek lesné plody a rozhodne sa speňažiť ich, riskuje potýčku so zákonom. Takýto predajca musí totiž disponovať v prvom prípade povolením od príslušnej obce. Inak neoprávnene vykonáva zárobkovú činnosť. "Obec im určí miesto, čas a dobu predaja," dodal P. Voško. Vzhľadom na to, že huby patria do skupiny rizikových potravín, ten, kto sa rozhodne s nimi obchodovať, musí disponovať aj certifikátom. Ten by mal byť v tomto prípade zárukou, že predávajúci je dostatočným znalcom v odbore mykológia.
V niektorých prípadoch riešili priestupky zase blokovou pokutou a predmet obchodu - huby museli Rómovia v prítomnosti policajtov zneškodniť.
Podľa riaditeľa odboru poriadkovej polície na Okresnom riaditeľstve PZ v Spišskej Novej Vsi pplk. Ing. Petra Hrabuvčina policajti majú právo pri vykonávaní neoprávnenej zárobkovej činnosti predmetnú vec aj zaistiť. "V tomto prípade sa zaistená vec odovzdá príslušnému orgánu na znehodnotenie, v prípade húb ide o hygienu," vysvetlil P. Hrabuvčin. Samozrejme, celý postup zaistenia akýchkoľvek vecí musí byť náležite zdôvodnený patričným zákonom. Spomínaný proces musí byť okrem toho policajtmi riadne zadokumentovaný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.