Poľskom nebola doteraz presne zameraná a aj údaje o susediacich pozemkoch preto neboli úplne správne.
"Nechápem, prečo mi úrady znížili výmer na viacerých parcelách, niekde až o štyri štvorcové metre," hovorí obyvateľka Medzilaboriec. Ľudia tieto pozemky vlastnia väčšinou už desaťročia, ich výmera sa za celé obdobie nemenila a mali ich riadne zapísané v katastri i pozemkovej knihe.
Prednostka Katastrálneho úradu v Prešove Mária Berdisová hovorí, že ľudia sa nemusia báť, že o niečo prídu. "Pozemky v teréne sa polohou a rozlohou nezmenili. Zmena výmery je len výsledkom presnejšieho zamerania štátnej hranice, ktorá je zároveň hranicou príslušného pozemku."
V skutočnosti nedošlo k zmene ani na štátnej hranici, ani na hraniciach parciel. Zmena je teda iba formálna.
V minulosti výmery nebývali presné, často sa odhadovali, najmä v horách. Modernejšie letecké snímkovanie a nové formy mapovania posunuli doteraz známe údaje. Napríklad slovensko-poľskú hranicu nanovo zmerali v rokoch 1994 - 98. "Zistili sme, že hranica je kratšia približne o sedem kilometrov," povedal predseda hraničnej slovensko-poľskej komisie Július Bečka.
Úrady teraz zosúlaďujú stav zapísaný v katastri nehnuteľností s priebehom hranice. Papierovo sa súčet výmer musí s ňou zhodovať. Občania sa pýtajú, prečo sa väčšinou zapísaná výmera zmenšuje. "Nie je to vždy zmenšenie, niekedy je aj zväčšenie," hovorí Berdisová. "Rozdiel môže byť aj 20 percent. Ale veľmi často ide o malé zmeny výmer, kde je navyše zvyčajne niekoľko vlastníkov. Po rozrátaní to vychádza často len na centimetre alebo necelý meter na osobu."
Niektorí vlastníci sú vraj nespokojní, aj keď im výmeru zväčšia. Chcú presne toľko, koľko mali zapísané v pozemkovej knihe. Zmenu nechápu. Sťažujú sa aj na Najvyššom súde. "Každý prípad je iný. Ľuďom to treba vysvetľovať individuálne."
Text k foto:
Pozemky v Nízkych Beskydách na severovýchode Slovenska môžu meniť svoje rozmery v súvislosti s rozmeriavaním hraníc
Ilsutračné foto: archív
foto do čísla - utorok - ilustračka hranica
DO RÁMČEKA
Staré mapy neboli zamerané presne
Na nezrovnalosti medzi katastrom a údajmi o skutočnom priebehu našej severnej štátnej hranice naďabili aj geodeti, ktorí na Dukle práve vymeriavajú parcely armády. "Keď som to premeral a porovnal s údajmi o pôvodnej hranici zachytenej v katastri, vznikol presah do územia Poľska s 2-3-metrovými odchýlkami," povedal geodet Juraj Bahna. Rozdiel spôsobili nepresnosti niekdajších meracích metód. Dnešnými metódami je už možné pozemok zamerať s presnosťou na centimetre.
"Keby mal na Dukle výmeru nejaký vlastník a požiadal by ma o vytýčenie svojej parcely podľa údajov z katastra, tiež by som ju musel vytýčiť tak, že by presahovala do Poľska."
(ru)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.