sú samotní majitelia. Podľa šéfa oddelenia majetkovej kriminality OKP OR PZ Košice I Erika Husztého zlodeji vyhľadávajú väčšie odstavné plochy a v súčasnosti oddychové centrá. Vlamači obete sledujú a v prípade, že v aute nechajú cennejšiu vec, okamžite ju rekvírujú.
Pochúťkou pre "čorkárov" sú podnikatelia a solventní obchodníci, na ktorých sa oplatí nalepiť v čase, keď napríklad vchádzajú do banky. Tam si zlodej obhliadne, akú kôpku bankoviek biznismen vyberie a stačí ho sledovať. Páchatelia potom iba čakajú na príležitosť, keď vyjde von z auta. E. Husztý tvrdí, že "podnikatelia nepochopiteľne v mnohých prípadoch ponechávajú kufríky s hotovosťou v aute, čo sa stáva často predmetom krádeží".
Kradne sa všetko cenné, čo vo vozidle ostáva. Výbornou korisťou sú notebuky, ktoré nechávajú majitelia počas svojej neprítomnosti nabíjať v palubovke. Potom sú to fotoaparáty a samozrejme autoprehrávače. Mimochodom, notebuky majú vysokú hodnotu - aj 200-tisíc a na čiernom trhu je po nich veľký dopyt.
Zlodeji sa pri výkone svojho povolania najnovšie začínajú vybavovať výdobytkami moderných technológii. Tak napríklad jeden z páchateľov zvykne na parkovisku sledovať čistotu vzduchu videokamerou zo svojho vozidla, ktoré má samozrejme dymové sklá.
Kapitolou samou o sebe sú krádeže vozidiel. V okrese Košice I sa podarilo zločinecké skupiny sústredené najmä na Sídlisku dargovských hrdinov eliminovať a túto kriminalitu držať na uzde. Dokazujú to štatistiky. Za porovnateľné obdobie je napríklad v Košiciach takmer 27-percentná objasnenosť - v Bratislave iba 2,5-percentná. Pri organizovanej skupine z Furče išlo aj o napojenie na skupinu členov podsvetia okolo Róberta O. Šéfovia skupín sú momentálne vo vyšetrovacej väzbe.
Husztý vidí spoluprácu majetkových a násilných organizovaných gangov následovne: "Navzájom o sebe vedia. Povaha ich skutkov je rôzna, avšak pre výpalné nejde člen násilnej skupiny na vlastnom aute, ale na odcudzenom, ktoré mu dodá kumpán z majetkovej partie."
Druhou najexponovanejšou trestnou činnosťou tohto leta sú vlamačky do bytov. Zlodeji využívajú klasickú nepoučiteľnosť občanov. Stiahnuté rolety či plné schránky im jasne indikujú, kto je a kto nie je doma. Ako sa dostávajú cez elektronického vrátnika? Zazvonia do iného bytu a tvrdia, že doniesli poštu, či letáky. Susedia otvoria a vlamači majú otvorené pole pôsobnosti. Husztý tvrdí, že v tomto období prevažujú násilné vypáčenia: "Páchatelia sa zrejme spoliehajú na nevšímavosť susedov. Tí aj keď niečo začujú, o nič sa spravidla nezaujímajú."
Podľa štatistík je markantný nárast trestnej činnosti v oblasti takzvanej hladovej kriminality - vykrádani chát a pouličnej kriminality najmä v oblastiach mestských častí Sever a Dargovských hrdinov.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.