súvislosti s touto živelnou udalosťou značne zaťažili obecný rozpočet.
Konkrétne 24. júla vlani voda z potoka, ktorý na prvý pohľad vyzerá takmer neškodne zaplavila pivničné priestory v desiatich domoch. Najzávažnejším problémom v tomto období boli však znečistené studne v rodinných domoch. "O našom potoku sa hovorí, že je v ňom vody žabe po oči. Napriek tomu, v júli minulého roku bol v obci vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Záplavová voda zničila obecné komunikácie, poškodená bola aj dlažba a regulácia potoka," popísal starosta obce Jaroslav Gazdura. Celkové škody na majetku obce boli vyčíslené na jeden a pol milióna korún. Najväčšie vrásky však v súčasnosti starostovi spôsobujú dlhy, konkrétne neuhradené faktúry ako dedičstvo prírodného živlu.
"Vzhľadom na znečistené vodné zdroje pitnej vody v obci, jednotlivé domácnosti sme museli zásobovať vodou z cisterien. Tie zabezpečili Východoslovenské vodárne a kanalizácie - odštepný závod v Spišskej Novej Vsi (VVaK). Stálo nás to však nemalú sumu. Ďalšie náklady nám vznikli v súvislosti s čistením studní v obci," vymenoval príčiny obecných dlhov J. Gazdura. Celkové obecné náklady, spojené s odstraňovaním následkov povodne sa v tomto prípade vyšplhali na takmer 40-tisíc korún. Jediný veriteľ, ktorého dokázalo vedenie obce vyplatiť boli iba VVaK. Arnutovčania však naďalej dlhujú peniaze súkromným firmám a poľnohospodárskemu družstvu zo susednej obce.
Spomínaná suma sa síce môže zdať pri dnešných cenových reláciách smiešnou čiastkou, starostovi obce však jednoznačne v rozpočte chýba. "Obec spláca úver na stavbu verejného vodovodu. Mesačná čiastka činí 13-tisíc korún. Ďalej iba elektrické osvetlenie obce nás ročne stojí 150-tisíc korún," vymenúva položky starosta, ktoré sa musia vtesnať do mesačného obecného prídelu, ktorý predstavuje 60-tisíc korún.
Ako pre Spišský denník povedal vedúci civilnej ochrany na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi RNDr. Viliam Štubňa, okresná povodňová komisia postúpila vydokladovanú zdokumentovanú záverečnú správu o živelnej pohrome Krajskému úradu v Košiciach. Oddelenie financií na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi však dosiaľ na svojom účte nedisponuje sumou, ktorá by mala smerovať obciam poškodeným minuloročnými záplavami. Na tomto oddelení nám dokonca prezradili, že Arnutovce nie sú jedinou obcou v okrese, ktorá márne čaká na peniaze.
Krajský úrad v Košiciach obor financií na margo čierneho Petra, ktorý im ostal v rukách zase hovorí: "Na živelné pohromy sa poskytujú účelové finančné prostriedky. Ich odosielateľom je však Vláda SR. My sme im už odoslali všetky potrebné náležitosti. Vláda však svojím uznesením uvoľňuje peniaze postupne," povedala pre Spišský denník vedúca odboru Ing. Mária Karafová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.