neodradili skupinu zlodejov z obce Jurské, ktorá v predchádzajúcich týždňoch v spomínanom vojenskom priestore poškodila a rozkradla 1 250 metrov káblov.
S ich vyhľadávaním pravdepodobne nemali veľa práce. Nepotrebovali ani žiaden detektor kovov, pretože pred rokmi ich do zeme údajne sami kládli. "Rozkopali úsek v dĺžke približne tritisíc metrov," dozvedeli sme sa na začiatok strohú správu od hovorcu Okresného riaditeľstva PZ v Kežmarku kpt. Jozefa Žembu.
"Stopy na mieste činu svedčia o tom, že postupovali krok za krokom. Káble aj s obalmi vyťahovali po menších čiastkach. Púzdra potom narezávali a z nich vyťahovali medený a hliníkový drôt. Skutočne urobili 'kus' odbornej roboty," tvrdí rotný Ján Malík.
Zlodeji pracovali v skupinách a do vojenského priestoru si "odskokočili" hneď niekoľkokrát. Vojaci ich odhalili až v júni teda po niekoľkých týždňoch. "Dostali sme od nášho riadiaceho kapitána zo strelnice echo, že sa v jej okolí nachádzajú podozrivé osoby. V džípe sme dorazili na miesto, kde sme sa skryli a pozorovali páchateľov priamo pri krádeži. V príhodnú chvíľu sme proti nim vyrazili. V tom momente sa rozpŕchli. Začala sa naháňačka. Ja som sa aj s kamošom pustil za jedným z nich. Po asi kilometri, možno dvoch, padol od únavy na kolená. Hodili sme sa na neho a spacifikovali ho," opísal nám vtedajšie okamihy desiatnik Martin Bielik, ktorý sa priamo podieľal na zadržaní páchateľov.
Podľa neho sa najprv zadržaný všemožne vykrúcal, neskôr prosil, aby ho pustili... Agresívny však nebol. "V tom čase sme dostali hlásenie, že vo VVP Javorina zadržali zlodejov. Vyslali sme do priestoru hliadku, ktorá na oddelenie predviedla 15-ročného obyvateľa obce Jurské. Neskoršie prešetrovanie nás za posledné dni doviedlo k celej skupine. V súčasnosti evidujeme približne 50 mien osôb, ktoré sa na krádežiach podieľali. Všetky sú rómskeho pôvodu a sú z obce Jurské. Bilancia trojmesačných nájazdov je alarmujúca. Celkovo bolo odcudzených 1 250 metrov medeného a hliníkového kábla. Celková škoda predstavuje približne 400-tisíc korún," informoval nás J. Žemba.
Ako dodal ďalej, páchatelia predali drôt v jednej zo zberných surovín v Spišskej Belej. "Ani sami nevedia, za koľko. V každom prípade to bola zanedbateľná suma, oproti škode ktorú spôsobili," tvrdí policajný hovorca. Jednoznačne s ním súhlasí aj kapitán Stanislav Miko, veliteľ batérie zabezpečenia strelnice, ktorý spozoroval páchateľov a zalarmoval vojakov. Podľa neho tanková strelnica v súčasnosti nemôže byť sfunkčnená na taký účel na aký bola určená. "Krádežou nám bol výrazne skomplikovaný výcvik. Ten totiž síce prebieha, ale za výrazne sprísnených bezpečnostných podmienok," konštatuje S. Miko.
Zamýšľať sa nad tým, ako mohlo k takejto udalosti vo vojenskom výcvikovom priestore vôbec dôjsť, nemá podľa mnohých kompetentných cenu. Väčšinou sa však zhodujú v tom, že za "bývalého režimu" by k takejto udalosti nedošlo, keďže v tom čase existovali väčšie postihy a naopak, neexistovali zberné suroviny... Druhý menovaným faktom nepriamo akceptuje aj armáda.
Podľa informácií, ktoré sme získali od hovorcu Ministerstva obrany (MO) SR, Františka Kašického, po tom čo na verejnosť prenikli informácie, že od roku 2007 by už VVP Javorina nemal spadať pod správu MO, zaznamenali v ňom výrazný nárast drancovania. Ako nám povedal: "Páchatelia sa zamerali predovšetkým na drahé kovy. Spomínaný prípad je však vážny. V rámci protiopatrení, boli hneď po jeho odhalení prevelené do strážnej služby oveľa väčšie počty vojakov."
Text pod foto:
Množstvo ukradnutých drôtov svedčí o tom, že zlodeji sa v vo vojenskom priestore pohybovali organizovane a vo väčších skupinách
Foto: Milan TALARČÍK
pisaren tatry - 2 kradez
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.