miesto navrhol vymenovať riaditeľa košického televízneho štúdia Mariána Kleisa.
Za návrh Rady STV na odvolanie Materáka hlasovalo všetkých päť prítomných členov výboru. Hlavným dôvodom na Materákov odchod má byť kolektívna zmluva, ktorú podpísal s televíznymi odbormi. Do zmluvy si vedenie televízie presadilo vysoké odstupné a zato zamestnancom odsúhlasilo desaťpercentné zvýšenie platov.
"Nemôžeme súhlasiť s podpísaním tejto zmluvy," zopakoval predseda Rady STV Jaroslav Franek. Podľa podpredsedu výboru Jána Budaja sú dôvodom na odvolanie aj neujasnené zahraničné cesty či neinformovanie rady o kritickej finančnej situácii televízie.
Rada navrhla nového riaditeľa Kleisa bez výberového konania. Podľa Franeka ju k tomu viedol časový tlak vyvolaný blížiacimi sa voľbami. "Boli by sme radi, keby televízia bola stabilizovaná," povedal. Výber Kleisa odôvodnil okrem iného dobrými výsledkami košickej televízie, ako aj jeho skúsenosťami z vedenia STV v roku 1992. "Nie je to politické rozhodnutie," zdôraznil.
Kleis, ktorý sa na rokovaní výboru zúčastnil, povedal, že v prípade zvolenia sa pokúsi dotiahnuť dobré reformy, ktoré začal jeho predchodca. V prvom rade však podľa neho treba drasticky znížiť výdavky televízie. "Určité obdobie bude mať televízia problém," pripustil. Pravdepodobne klesne i počet zamestnancov.
O kolektívnej zmluve Kleis tvrdí: "Neviem, či sa s tým dá niečo robiť." I preto bude podľa neho treba kontrolovať a zverejňovať zmluvy uzavreté televíziou.
Mediálny výbor odporučil parlamentu hlasovať za odvolanie Materáka verejne, o Kleisovi by sa malo rozhodnúť v tajnom hlasovaní. Schôdza parlamentu sa začne 19. augusta.
(joč)
Z Košíc príde atómový výbuch
Nominant Rady STV na ústredného riaditeľa STV Marián Kleis prišiel na včerajšie zasadanie mediálneho výboru oblečený športovo. "Som stále na cestách," ospravedlňoval sa.
Aj keď bol ako riaditeľ košického televízneho štúdia podľa svojich slov "veľmi blízko" k dianiu v STV, netrúfa si hodnotiť kroky Milana Materáka. "Nesedel som na jeho stoličke," hovorí. Pripúšťa však, že viackrát prišli do "určitej názorovej polemiky".
Jedným z opatrení, ku ktorým sa v prípade svojho zvolenia zaviazal, je zníženie výdavkov televízie. Prirovnáva to k atómovému výbuchu. "Atómový výbuch je vlastne obrovská expanzia, ale jeho prvotným momentom je zmrštenie." Aj v televízii, aby mohla expandovať, preto podľa neho musí najprv dôjsť k obrovskému zmršteniu.
Svoje šance na zvolenie si netrúfa odhadnúť. "Ani mnohí politici to nevedia," myslí si.
Do televízie by priviedol vlastný tím ľudí. "Musia tam prísť ľudia, ktorí do toho vidia a vedia, čo treba opraviť," dôvodí. Vraj sa takí nájdu aj v súčasnej televízii. "Treba ich len vybrať."
(joč)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.