Pasteura v Košiciach. Túto myšlienku začal presadzovať krátko po svojom nástupe do funkcie minister zdravotníctva Roman Kováč a po dvoch rokoch sa ju napokon podarilo zrealizovať. Na radosť košických onkológov a riaditeľa nemocnice Vladimíra Pramuka, ktorému sa týmto splnil veľký sen.
"Zriadenie tohto pracoviska predstavuje jednu z nových etáp medicíny na východe Slovenska," skonštatoval V. Pramuk, ktorý za prítomnosti médií, pracovníkov nemocnice a zástupcov štátnej správy a samosprávy ministrovi vrúcne poďakoval za jeho zasadenie sa o túto myšlienku. Roman Kováč vzápätí vyjadril presvedčenie, že košický onkologický ústav bude dôstojným partnerom Národného onkologického centra v Bratislave, ktorý týmto takpovediac stratil monopol na liečbu najzávažnejších onkologických stavov. Otvorenie košického pracoviska nazval minister zrodením novej kapitoly slovenskej onkológie.
"Vývoj onkologických ochorení na Slovensku nie je pozitívny. Aj keď sa nám podarilo stabilizovať úmrtnosť na zhubné nádory, počet diagnostikovaných pacientov nám rastie. Verím, že sa nám podarí zastaviť výskyt onkologických ochorení na Slovensku a želám veľa úspechov košickému tímu pracovníkov i pacientov," skonštatoval v tejto súvislosti minister, podľa slov ktorého onkologicky chorý pacient nevyhľadáva najbližšie, ale najlepšie vybavené pracovisko. Neprekvapí preto informácia, že ak nemá byť otvorenie košického onkologického ústavu iba administratívnym aktom, muselo sa doň i čosi investovať.
"Preinvestovalo sa doň už asi 180 miliónov korún a ďalšie investície ešte budú nasledovať. Rádioterapeutické pracovisko dostalo druhý lineárny urýchľovač a ešte v tomto roku pribudne i ďalší kobaltový ožarovač. Jestvuje aj návrh vzniku cyklotrónového pracoviska v Košiciach, ktoré by malo byť zriadené z deblokácie ruského dlhu. O niekoľko dní bude o tomto projekte rokovať vláda," prezradil R. Kováč.
Podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre onkológiu a prednostu Kliniky rádioterapie a onkológie Fakultnej nemocnice L. Pasteura v jednej osobe, má toto pracovisko viac ako päťdesiatročnú históriu a po vzniku špecializovaného ústavu volal už jeho prvý prednosta. Realizácia tohto kroku nesporne umožní rozvoj onkológie nielen kvôli sústredeniu odborníkov, ale aj z finančných dôvodov. Ako MUDr. Igor Andrašina poznamenal, výrazne sa zvýši nielen hodnota lôžkodňa na pracovisku, ale predovšetkým cena rádioterapie, ktorá vzrastie o tridsaťtisíc korún, čo sa už blíži k reálnym nákladom. Roman Kováč v tejto súvislosti podotkol, že naplniť onkologický program umožňuje predovšetkým skutočnosť, že poslanci pred časom podporili návrh, aby sa pätina prostriedkov získaných zo spotrebnej dane z tabaku použila na kardiologický a onkologický program. Onkológia tým získa bezmála pol miliardy korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.