stagnovať. Firma prostredníctvom internetu ponúkala širokej verejnosti možnosť účasti na filmovom nakrúcaní, budovala databázy adeptov na roly a organizovala pravdepodobne fiktívne castingy, na základe ktorých boli napokon aj tak vybraní všetci. Vraj do komparzu.
Jeden z takýchto castingov sa uskutočnil i uplynulú sobotu v agentúre GeS v Košiciach (informovali sme vás o ňom v pondelkovom Korzári). Takmer osemdesiat ľudí z celého Slovenska sa tam zišlo na avizovaných kostýmových skúškach, ktoré sa napokon vôbec nekonali. Žiaden z organizátorov sa totiž nedostavil. Každý z prítomných ľudí však firme zaplatil registračný poplatok 100 korún, ktorý bol podmienkou. Viac ako o osud peňazí, ktoré sa komusi zbierajú na účte, sa však takmer-herci obávali o zneužitie svojich osobných údajov, ktoré údajnej produkčnej spoločnosti uviedli v sprievodných, veľmi konkrétnych, až intímnych dotazníkoch.
Ako sme sa dozvedeli, rovnaký casting sa v agentúre GeS uskutočnil už koncom júla a dopadol podobne. Viac svetla do tajuplnej činnosti firmy, ktorá má zrejme s filmom pramálo spoločné, nám vniesli dvaja mladí Košičania - Ivana a Martin, ktorí v jej mene krátko pracovali ako asistenti produkcie.
"Pre človeka, ktorý zastupoval túto firmu v Košiciach, sme pracovali asi 5 dní, to sme, samozrejme, ešte nevedeli, ako to dopadne," hovorí Ivana.
"Jednoducho sme len zareagovali na inzerát uverejnený na internete, chceli sme si cez prázdniny trocha privyrobiť. A tak sme sa stretli s človekom - vraj vedúcim výrobného štábu, ktorý sa vydával za Marcela Jakubčáka, no ako napokon vysvitlo, volal sa úplne ináč," vysvetľuje.
Tento človek ponúkol v mene internetovej agentúry obom mladým ľuďom brigádu, počas ktorej by vypomáhali pri výrobe filmu "Ani za svet" a rozprávky "Čarodejky".
"Existoval podrobný rozpočet, oba filmy mali byť financované rakúskou firmou Nostrofilm, videli sme scenár, boli sme oboznámení s plánom nakrúcania. Nemali sme dôvod neveriť. Našou úlohou bolo zorganizovať prvý casting na spomínaný film," pokračuje Martin.
Casting sa uskutočnil 22. júla a do GeS-ka naň prišlo asi tridsať ľudí z celého Slovenska. Hlavný predstaviteľ doletel z Bratislavy. Napriek prísľubom sa však nik z produkčnej spoločnosti, režisér, ani filmový štáb výberu hercov nezúčastnil.
"Nik nás nezaškolil, vôbec sme neboli poučení o tom, čo máme robiť, hoci prakticky sme viedli celý konkurz vlastne my. Prebiehalo to v strašnom chaose, otázky sme si museli sami vymýšľať a vybratí boli napokon všetci. Cestovné ľuďom však podľa sľubu preplatené nebolo, pretože sa napokon zrušilo i natáčanie, ktoré malo byť už za pár dní. Celé nás to len utvrdilo v pochybnostiach o profesionalite ľudí, ktorí za tým celým stoja," krúti hlavou Martin.
Napriek tomuto fiasku dostali asistenti za úlohu zorganizovať ďalší casting. Odmietli. Naopak, posilnení zvedavosťou sa po predchádzajúcej skúsenosti pustili do menšieho pátrania.
"Zavolali sme do Nostrofilmu, nemeckej firmy, ktorá mala celý projekt financovať. Samozrejme, o ničom nevedeli. Na náš nátlak nám Marcel ukázal občiansky, v ktorom mal uvedené úplne iné meno. Stratili sme na tom všetkom kopec energie, času a peňazí, sami sme však nevideli ani korunu výplaty. Zmluvy nám neboli na podpis ponúknuté vôbec," doloží Ivana.
Obaja asistenti mali tiež za úlohu viesť telefónnu infolinku a informovať záujemcov o ďalšom termíne castingu, ktorý sa konal uplynulú sobotu. Aj keď už nemali záujem v týchto aktivitách pokračovať, zostali v záujme ľudí.
"Tým, ktorí volali sme povedali, aby nechodili, že tu čosi nehrá, ale nepodarilo sa nám varovať všetkých," pokračuje Martin.
"Za polroka fungovania stránky sa do databázy zapísalo asi 700 ľudí, z toho 600 zaplatilo poplatok. Všetky dotazníky mal 'Marcel' a on aj inkasoval. Stále nám však uniká jeho motív. Veľa sa na tom zarobiť nedalo. Podľa nášho odhadu mohol mať na účte asi 70-tisíc. Rozpočty na filmy však prevyšovali niekoľko miliónov. Išlo o prepieranie špinavých peňazí? Navyše, tá istá agentúra prevádzkuje i pornostránky, cez ktoré hľadá potenciálnych hercov na nakrúcanie týchto filmov. I na castingu jedna z 'Marcelových' otázok znela, či by adepti boli ochotní pred kamerou sa vyzliecť. Bolo účelom castingov toto?" pýta sa Martin, ktorý napokon spoločne s ostatnými asistentmi "bonzol" svojho "zamestnávateľa" polícii. Tá ho po vypočúvaní prepustila a nám sa podarilo naňho nakontaktovať. Napodiv bol ochotný s nami komunikovať pod iniciálami M. J.
"Nie som zamestnancom tejo firmy, napriek tomu, že pre nich robím asi pol roka, nikdy som s nimi nepodpísal zmluvu. Vykonával som len príkazy, ktoré mi boli meilovou cestou zasielané od ľudí, ktorí za tým všetkým stoja. Tvrdili, že majú centrum v Bratislave. Doteraz som od nich nedostal ani korunu a od posledného castingu sa vôbec neozvali," upozornil nás hneď na začiatku.
Ako ste sa k tej práci dostali?
"Hľadal som si niečo cez internet, ich odpoveď mi došla meilom. Mojou úlohou bolo kontrolovať mailové schránky, evidovať došlé dotazníky a vyberať peniaze, registračné poplatky, ktoré posielali záujemcovia na účet. Tiež som sa mal zúčastňovať castingov ako pozorovateľ. Konal som podľa vopred zadaných pokynov."
Čí to bol účet?
"Môj osobný. V inštrukciách bolo, aby som ho sprístupnil, nevedel som, že to bude na tieto účely. Na účet navyše prichádzali aj iné finančné čiastky, vraj nákladové položky. Neviem, odkiaľ boli. Bolo to 900 korún, ktoré prišli na účet 34-krát. Tieto peniaze som po častiach odovzdával sprostredkovateľovi, ktorý ma kontaktoval SMS-kami na vopred určenom mieste."
Používali ste cudzie meno, prečo?
"Bol som k tomu donútený. Spočiatku bola spolupráca s tými ľuďmi seriózna, neskôr ich prístup zdrsnel. Bol som pod neustálym psychickým nátlakom, vydierali ma, stalo sa, že aj fyzicky napadli."
Čo bolo účelom castingov?
"Najprv som bol presvedčený, že sa bude naozaj nakrúcať. Videl som zmluvy, scenár, rozpočet. Ale len pri prvom filme. Pri rozprávke už boli nejaké nezrovnalosti. E-mailom som bol neustále ubezpečovaný, že nakrúcať sa bude, ale 'ľudia zo štábu' svoju návštevu Košíc stále odkladali. Do kontaktu som prichádzal jedine s človekom, ktorý vyberal peniaze. Napokon som usúdil, že tu asi ide len o to."
Koľko ľudí vás na základe stránky kontaktovalo?
"O nakrúcanie filmu 'Ani za svet' prejavilo záujem 52 adeptov, o filmovú rozprávku Čarodejky 630 ľudí. Asi 300 z nich zaplatilo poplatok."
Koľko peňazí bolo na účte a koľko je tam teraz?
"Z účtu som postupne vybral a vyplatil 34-tisíc korún. Sám som z tejto sumy nedostal nič. S poslednou sumou vyše 2000 korún som sprostredkovateľovi odovzdal i kartičku od účtu."
Tá istá spoločnosť údajne nakrúca i filmy s pikantnejšími scénami...
"Viem o tom, v pláne bolo nakrúcať niečo podobné. Na tieto účely boli zverejnené i samostatné inzeráty, v ktorých sa hľadali herci. Podmienkou bola detailná fotografia celej postavy. Na výzvu sa prihlásili asi piati muži. Týchto hercov si vyberali osobne ľudia v Bratislave."
Na júlovom castingu ste sa však adeptov pýtali, či by im nerobilo problémy pred kamerou sa vyzliecť...
"To bol casting na psychologický film 'Ani za svet'. Jeho scenár si vyžadoval nahé scény."
Ako zaručíte, že osobné údaje 600 ľudí, ktorých ste zaevidovali, nebudú zneužité?
"Všetky vytlačené dotazníky som odovzdal na polícii a došlé správy v mailových schránkach som vymazal. Aj keď niektoré dotazníky majú i v Bratislave. Firma mala asi osem mailových schránok, ktoré som kontroloval. Boli rozdelené podľa projektov - film, rozprávka, konkurzy, erotika."
Celá komunikácia s centrom v Bratislave i verejnosťou prebiehala cez internet. Na rozdiel od ostatných zástupcov firmy, vy jediný ste sa zviditeľnili. Polícia vás teda vypočúvala ako jediného aktéra z podozrenia z trestného činu. Ako sa chcete obhájiť?
"Len som vykonával príkazy. Sám som nikoho z tých ľudí doteraz fyzicky nevidel. Nik mi to neverí, sám už z toho mám psychické traumy. Už som podal trestné oznámenia na ľudí z Bratislavy, no neviem, či to pomôže."
V súvislosti s prípadom sme oslovili npor. Martina Dovičáka z Obvodného oddelenia PZ Košice-Staré Mesto. Uviedol, že informáciami o castingu už disponuje aj polícia. Avšak zaoberá sa skôr majetkovým aspektom celej veci. Dovičák to odôvodnil tým, že trestné oznámenie podala iba jediná účastníčka castingu. Podľa spôsobenej škody by sa prípad špecifikoval iba ako priestupok a riešil by sa v kompetencii príslušného okresného úradu. Keby sa prihlásilo viac poškodených a škoda by presiahla zákonom stanovenú výšku minimálnej mzdy, kvalifikované by to bolo už ako trestný čin. Dovičák potvrdil, že sprostredkovateľa M. J. vypočuli na oddelení a prípad nateraz preverujú.
Autor: Lucia ŠARÁKOVÁ & ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.