10-percentná koncentrácia Rómov. Zámerom a primárnou myšlienkou projektu je viesť rómskych obyvateľov k správnemu postoju k životným hodnotám, zvýšenie ich právneho a ekologického vedomia a v neposlednom rade zmena ich vzťahu k cudziemu majetku. Zložkou, ktorá bude plniť funkciu medzičlánku, budú rómski občania - Rómska občianska hliadka (ROH) - uvedeného mesta a obcí. Riešiteľom projektu je Július Grulyo, predseda občianskeho združenia Amare Roma - Naši Rómovia so sídlom v Moldave nad Bodvou.
V projekte sú zainteresovaní primátor a starostovia už spomínaných obcí a predsedníčka občianskeho združenia Rómska slza so sídlom v Turni Anna Horváthová. V neposlednom rade dôležitú funkciu zohrávajú mjr. JUDr. Štefan Mida, riaditeľ OO PZ v Moldave nad Bodvou, kpt. František Rigó, náčelník Mestskej polície v Moldave nad Bodvou a zástupca riaditeľa OO PZ v Moldave kpt. Mgr. Adrián Lukáč.
"V Moldave a ostatných troch dedinách vytvoríme stanicu Rómskej občianskej hliadky. Každú vytvoria veliteľ plus štyria členovia, ktorí budú jednotne oblečení a pridelíme im obušky a putá. V tejto chvíli ešte nevieme s presnosťou povedať, kedy nám ošatenie dodajú. Prísahu plánujeme na sobotu, ale nevylučujeme jej posunutie až na pondelok. Zavisí to od dodania ošatenia. Chceme, aby na prísahe boli všetci jednotne oblečení a vystrojení. Uvažujeme a pracujeme na tom, aby každý z týchto mladých hliadkarov mal k dispozícii mobil v prípade potreby pomoci polície," povedal nám iniciátor projektu J. Grulyo.
Rómovia, ktorých do ROH vyberali, museli spĺňať niekoľko základných podmienok. Národný úrad práce (NUP) Košice-okolie so sídlom v Moldave predložil zoznam možných adeptov, ktorí spĺňali požadované kritériá.
"V prvom rade to musí byť Róm, ktorý musí byť zároveň uznávaným a mať určitú autoritu vo svojej komunite. Aby to malo všetko význam, musia to byť ľudia, ktorých ich etnikum berie na vedomie. Ďalšou podmienkou výberu bolo riadne plnenie si svojich ohlasovacích povinností voči NÚP minimálne jeden rok. Zároveň musí byť bezúhonný a spoľahlivý. To znamená, že musí mať čistý register trestov. V prípade, že niektorí nemajú ukončenú maturitu, budú mať možnosť si ju dokončiť v Lučenci," dodal J. Grulyo.
Mjr. JUDr. Štefan Mida, riaditeľ OO PZ v Moldave skonštatoval, že je dôležité, aby tento projekt fungoval a postupom času sa jeho pôsobenie rozšírilo o viac obcí, kde kriminalita Rómov dosahuje najvyššie percentá.
"Táto preventívna činnosť hliadok pomôže plneniu úloh Policajného zboru. Budú fungovať ako predvoj polície. Nie preto, aby sme nasilu niekoho chytili a zavreli, ale aby nedochádzalo k priestupkovej a trestnej činnosti. Zdôrazňujem preventívnu funkciu projektu.
V prvej etape hliadky vytvoríme, vyškolíme a zároveň následne preskúšame. Nechcem, aby nám náhodou do tejto skupiny prišli takí, ktorí by nám mohli škodiť," vysvetlil major Mida.
Rómski hliadkari budú počas projektu platení ako pracovníci verejnoprospešných prác.
"Chceli sme, aby projekt schválili na rok, ale znížili nám ho na polrok a nakoniec odklepli iba tri mesiace. Pri selekcii ľudí sme netrvali na úplnej bezúhonnosti. To znamená, že buď má zahladený register trestov, alebo sa osvedčil, že určitý počet rokov neurobil nič. Je totiž problém nájsť úplne čistého Róma, pretože musí byť zároveň akceptovaný svojou populáciou," pokračoval major Mida.
Zaujímalo nás, ako k myšlienke projektu pristupujú samotní aktéri hliadky.
"Od roku 1994 som bol nezamestnaný. ROH je pre mňa pracovnou príležitosťou. Ale na druhej strane by som chcel pomáhať znížiť kriminalitu v našej dedine, ale hlavne, aby sa rodičia viac venovali svojim deťom a dbali na to, aby ich deti chodili pravidelne do školy. Ja osobne sa snažím, aby moje deti mali vzdelanie. Mám 16-ročného syna, ktorý navštevuje SOU. A chcem, aby školu ukončil," zdôvodnil svoje pôsobenie veliteľa ROH v Jasove pán Dzurík.
Autor: Jana Gadžorová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.